- Cart is empty
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:

Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Experience aerial photography like never before with the DJI Mavic 3! Perfect for professional videographers and hobbyists alike, this powerful camera drone lets you capture smooth, high-quality imagery even when flying in a challenging environment. It boasts two cameras, perfect for shooting a wide range of scenes - from breathtaking nature to lively cityscapes. It also integrates Omnidirectional Obstacle Sensing technology to ensure safe and collision-free flights.
Key Features
1 ActiveTrack is not available at video resolutions higher than 4K or frame rates over 60fps.
2 Unobstructed, free of interference, and when FCC-compliant. Actual resolution may vary depending on the quality of the transmission signal. The maximum flight range specification is a proxy for radio link strength and resilience.
3 DO NOT use the aircraft in severe weather conditions including heavy wind exceeding 13.8 m/s, snow, rain, fog, hail, or lightning. DO NOT fly the aircraft 6,000 m (19,685 ft.) or higher above sea level. DO NOT fly the aircraft in environments where the temperature is below -10° C (14° F) or above 40° C (104° F). DO NOT take off from moving objects such as cars or boats. DO NOT fly close to reflective surfaces such as water or snow. Otherwise, the vision system may be limited.
4 Measured with Mavic 3 flying at a constant speed of 32.4 kph in a windless environment at sea level until the battery reached 0%. Data is for reference only. Please pay attention to the RTH reminder on the DJI Fly app during the flight.
| Brand | DJI |
|---|---|
| Product Type | Drones |
| Maximum Horizontal Speed | 19 m/s |
|---|---|
| Maximum Ascent Speed | 1 m/s (C mode) 6 m/s (N mode) 8 m/s (S mode) |
| Maximum Descent Speed | 1 m/s (C mode) 6 m/s (N mode) 6 m/s (S mode) |
| Maximum Wind Resistance | 12 m/s |
| Flight Ceiling | 6000 m |
| Maximum Flight Time | 46 mins |
| Maximum Hover Time | 40 mins |
| Maximum Tilt Angle | 25° (C mode) 30° (N mode) 35° (S mode) |
| Maximum Takeoff Weight | Mavic 3: 895 g Mavic 3 Cine: 899 g |
| Number of Rotors | 4 |
| Diagonal Size | 380.1 mm |
| Forward Field of View | FOV: Horizontal 90°, Vertical 103° |
| Downward Field of View | FOV: Front and Back 130°, Left and Right 160° |
| Backward Field of View | FOV: Horizontal 90°, Vertical 103° |
| Velocity Range | 200°/s |
| Flight Battery Capacity | 5000 mAh |
| Number of Axis | 3-axis motorized (tilt, roll, pan) |
|---|---|
| Follow Speed | Tilt: -135° to 100° Roll: -45° to 45° Pan: -27° to 27° |
| Controller Battery Life | Without charging any mobile device: 6 hr; when charging mobile device: 4 hr |
|---|---|
| Controller Operating Frequency | 2.400-2.4835 GHz |
| Mobile Device Compatibility | 180×86×10 mm (Length×Width×Height) |
| Transmitter Power | <26 dBm (FCC), <20 dBm (CE/SRRC/MIC) |
| Pixels (Actual) | 20 MP |
|---|---|
| Maximum Resolution | 5280 × 3956 |
| Sensor Type | CMOS |
| Image File Format | JPEG/DNG (RAW) |
| Self-Timer | 20 MP, 2/3/5/7/10/15/20/30/60 s |
| Memory Card Type | microSD |
| Memory Card Capacity | Up to 512GB |
| ISO Sensitivity | Video: 100-6400 Still Image: 100-6400 |
|---|---|
| Electronic Shutter Speed | 8-1/8000 s |
| Continuous Shooting (Mechanical Shutter) | 20 MP, 3/5/7 |
| Focus Points | Single shot: 20MP Photos Automatic Exposure Bracketing (AEB): 20 MP, 3/5 bracketed frames at 0.7 EV Burst shooting: 20 MP, 3/5/7 Timed: 20 MP, 2/3/5/7/10/15/20/30/60 s |
|---|
| Video Format | 5.1K: 5120×2700@24/25/30/48/50fps DCI 4K: 4096×2160@24/25/30/48/50/60/120*fps 4K: 3840×2160@24/25/30/48/50/60/120*fps |
|---|---|
| Recording Modes | 5.1K: 5120×2700@24/25/30/48/50fps DCI 4K: 4096×2160@24/25/30/48/50/60/120*fps 4K: 3840×2160@24/25/30/48/50/60/120*fps FHD: 1920×1080@24/25/30/48/50/60/120*/200*fps |
| Focal Length | Format Equivalent: 24 mm |
|---|---|
| Maximum Aperture | f/11 |
| Minimum Aperture | f/2.8 |
| Maximum Magnification | 4x |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|
| AC Power | 100-240 V AC, 47-63 Hz, 2.0 A |
|---|---|
| Wattage/ Voltage | 65 W |
| Product Width | 18.6 cm |
|---|---|
| Product Depth | 25.6 cm |
| Product Height | 12.2 cm |
| Product Weight | 2.03 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
With Product CareTM you have certainty that your product is covered for a specific period of time. If, during the Product CareTM term, your product fails to operate as a result of an Eligible Fault*, we will provide a one-off replacement of Your Product.
Our experienced support team ensures that the assessment, replacement or remedy process under your Product CareTM is a convenient experience. Whether you are experiencing a product fault or needing toll free technical assistance, our team is here to provide support every step of the way.
Redeem exclusive Additional Benefits which will help you maintain your product and assist in an additional purchase.
There are exclusions and limitations to Product CareTM. This section should always be read in conjunction with the Terms and Conditions for Product CareTM.
Learn more about Product CareTM.
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###



