- Cart is empty
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:

Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Take your aerial photography experience to the next level with the DJI Mini 2 Fly More Combo! Perfect for professional videographers and hobbyists alike, this powerful camera drone lets you capture smooth, high-quality imagery even when flying in a challenging environment. It also boasts an ultralight structure, 4K/30fps video quality, 10km video transmission, level 5 wind resistance, 4x digital zoom, and QuickTransfer for ease of use.
Key Features
*Unobstructed, free of interference, and when FCC-compliant. Maximum flight range specification is a proxy for radio link strength and resilience. It only refers to the maximum, one-way flight distance without considering Return to Home. Always follow local rules and regulations and fly your drone within your visual line of sight unless otherwise permitted.
**Vision positioning requires non-reflective, discernable surfaces, and adequate lighting. Available at altitudes from 0.5-30 m. The vertical and horizontal positioning accuracy is within ±0.1 m.
***Measured at a constant speed of 17 kph in windless conditions.
| Brand | DJI |
|---|---|
| Product Type | Drones |
| Maximum Horizontal Speed | 16 m/s |
|---|---|
| Maximum Ascent Speed | 5 m/s |
| Maximum Descent Speed | 3.5 m/s |
| Maximum Wind Resistance | 8.5-10.5 m/s (Scale 5) |
| Flight Ceiling | 4000 m |
| Maximum Flight Time | 31 mins (measured while flying at 4.7 m/s in windless conditions) |
| Maximum Hover Time | 31 mins |
| Maximum Tilt Angle | 40° |
| Maximum Takeoff Weight | 249 g |
| Number of Rotors | 4 |
| Diagonal Size | 213 mm |
| Forward Field of View | 83° |
| Velocity Range | 130°/s |
| Flight Battery Type | Lithium Polymer (LiPo) |
| Flight Battery Capacity | 2250 mAh |
| Flight Battery Life | 31 mins |
| Number of Axis | 3-axis (tilt, roll, pan) |
|---|---|
| Follow Speed | Tilt: -110° to 35° Roll: -35° to 35° Pan: -20° to 20° |
| Controller Battery Capacity | 5200mAh |
|---|---|
| Controller Operating Frequency | 2.400-2.4835 GHz, 5.725-5.850 GHz |
| Controller Maximum Operating Distance | 10 km |
| Screen Included | Yes |
| Mobile Device Compatibility | 180×86×10 mm (Height×Width×Thickness) |
| Transmitter Power | 2.400-2.4835 GHz: <26 dBm (FCC), <20 dBm (CE/SRRC/MIC) 5.725-5.850 GHz: <26 dBm (FCC), <23 dBm (SRRC), <14 dBm (CE) |
| Camera Format | MP4 (H.264/MPEG-4 AVC) |
|---|---|
| Pixels (Actual) | 12 MP |
| Maximum Resolution | 3840 × 2160 |
| Aspect Ratio (Camera) | 4:3: 4000×3000, 16:9: 4000×2250 |
| Sensor Type | CMOS |
| Sensor Size | 1/2.3” |
| Image File Format | JPEG/DNG (RAW) |
| Image Stabilization | 3-axis (tilt, roll, pan) |
| Memory Card Type | microSD |
| Memory Card Capacity | Up to 256GB |
| Screen/Monitor Resolution | 720p/30fps |
|---|---|
| Touchscreen (Screen/Monitor) | Yes |
| ISO Sensitivity | Video: 100-3200 (Auto) 100-3200 (Manual) Photos: 100-3200 (Auto) 100-3200 (Manual) |
|---|---|
| Electronic Shutter Speed | 4-1/8000 s |
| Video Format | 4K: 3840×2160 @ 24/25/30fps 2.7K: 2720×1530 @ 24/25/30/48/50/60fps FHD: 1920×1080 @ 24/25/30/48/50/60fps |
|---|---|
| Interval Recording | Yes |
| Focal Length | 35 mm format equivalent: 24 mm |
|---|---|
| Maximum Aperture | f/2.8 |
| Maximum Magnification | 4K: 2x 2.7K: 3x FHD: 4x |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|
| AC Power | 100-240 V, 50/60 Hz, 0.5 A |
|---|---|
| DC Power | 12V 1.5 A / 9V 2A / 5V 3A |
| Wattage/ Voltage | 18 W |
| Product Width | 13.2 cm |
|---|---|
| Product Depth | 18.9 cm |
| Product Height | 25.2 cm |
| Product Weight | 1.35 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
With Product CareTM you have certainty that your product is covered for a specific period of time. If, during the Product CareTM term, your product fails to operate as a result of an Eligible Fault*, we will provide a one-off replacement of Your Product.
Our experienced support team ensures that the assessment, replacement or remedy process under your Product CareTM is a convenient experience. Whether you are experiencing a product fault or needing toll free technical assistance, our team is here to provide support every step of the way.
Redeem exclusive Additional Benefits which will help you maintain your product and assist in an additional purchase.
There are exclusions and limitations to Product CareTM. This section should always be read in conjunction with the Terms and Conditions for Product CareTM.
Learn more about Product CareTM.
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###






