- Cart is empty
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:

Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Experience the thrill of flying and see the world from a new perspective with the DJI Mini 3 Fly More Combo Plus! Boasting incredible performance in a compact and travel-friendly size, this drone is the perfect gear for adventurers and content creators alike. It packs a 48MP camera, 4K HDR video quality, a 3-axis gimbal, and superior flight speeds. Additionally, it includes all the accessories you need for long-lasting shoots! Compared to separately purchasing each item, this set offers greater value for money.
Key Features
| Brand | DJI |
|---|---|
| Product Type | Drones |
| Maximum Horizontal Speed | 16 m/s (S Mode) 10 m/s (N Mode) 6 m/s (C Mode) |
|---|---|
| Maximum Ascent Speed | 5 m/s (S Mode) 3 m/s (N Mode) 2 m/s (C Mode) |
| Maximum Descent Speed | 5 m/s (S Mode) 3 m/s (N Mode) 1.5 m/s (C Mode) |
| Maximum Wind Resistance | 10.7 m/s (Level 5) |
| Flight Ceiling | With Intelligent Flight Battery: 4000 m With Intelligent Flight Battery Plus: 3000 m |
| Maximum Flight Time | 34 mins (with Intelligent Flight Battery and measured while flying at 21.6 kph in windless conditions) 47 mins (with Intelligent Flight Battery Plus [7] and measured while flying at 21.6 kph in windless conditions) |
| Maximum Hover Time | 30 mins (with Intelligent Flight Battery, no wind) 40 mins (with Intelligent Flight Battery Plus, no wind) |
| Maximum Tilt Angle | Forward: 40°, Backward: 35° (S Mode) 25° (N Mode) 25° (C Mode) |
| Maximum Takeoff Weight | 249 grams |
| Number of Rotors | 4 |
| Diagonal Size | 247 mm |
| Vision System | Forward, Backward, Downward |
| Forward Field of View | Horizontal 106°, Vertical 90° |
| Downward Field of View | Forward/Backward 104.8°, Left/Right 87.6° |
| Backward Field of View | Horizontal 58°, Vertical 73° |
| Velocity Range | 130°/s (S Mode) 75°/s (N Mode) 30°/s (C Mode) |
| Flight Battery Capacity | 3850 mAh |
| Flight Battery Charge Time | 101 mins (with the DJI 30W USB-C Charger and the battery mounted to the aircraft), 78 mins (with the DJI 30W USB-C Charger and the battery inserted into the DJI Mini 3 Pro Two-Way Charging Hub) |
| Flight Battery Life | 37 mins with standard battery, 52 mins with battery plus |
| Number of Axis | 3-axis mechanical gimbal (tilt, roll, and pan) |
|---|---|
| Rotation Range | Tilt: -135° to 80°, Pan: -30° to 30°, Roll: -135° to 45° |
| Follow Speed | 100°/s |
| Controller Battery Life | 6 hours (without charging any mobile device), 4 hours (when charging a mobile device) |
|---|---|
| Controller Maximum Operating Distance | 12 km |
| Mobile Device Compatibility | Length: 180 mm, Width: 86 mm, Height: 10 mm |
| Transmitter Power | 2.400-2.4835 GHz: <26 dBm (FCC), <20 dBm (CE/SRRC/MIC) 5.725-5.850 GHz: <26 dBm (FCC), <23 dBm (SRRC), <14 dBm (CE) |
| Pixels (Effective) | 48 MP |
|---|---|
| Sensor Type | CMOS |
| Sensor Size | 1/1.3" |
| Image File Format | JPEG/DNG (RAW) |
| Memory Card Type | microSD |
| Memory Card Capacity | Up to 512GB |
| ISO Sensitivity | Video: 100-6400 (Auto), 100-6400 (Manual) Photo: 100-6400 (Auto), 100-6400 (Manual) |
|---|---|
| Electronic Shutter Speed | 2-1/8000 s |
| Continuous Shooting (Electronic Shutter) | JPEG: 2/3/5/7/10/15/20/30/60 s JPEG + RAW: 2/3/5/7/10/15/20/30/60 s |
| Video Format | 4K HDR Video |
|---|---|
| Recording Modes | 4K: 3840×2160@24/25/30/48/50/60fps, 2.7K: 2720×1530@24/25/30/48/50/60fps, FHD: 1920×1080@24/25/30/48/50/60fps, Slow Motion: 1920×1080@120fps |
| Interval Recording | Yes |
| Focal Length | 1m to infinity |
|---|---|
| Maximum Aperture | f/1.7 |
| Lens Filter Size | Format Equivalent: 24 mm |
| Maximum Magnification | 4K: 2x 2.7K: 3x FHD: 4x |
| Connectivity Type | Wi-Fi, Bluetooth |
|---|
| Product Width | 23.6 cm |
|---|---|
| Product Depth | 13.2 cm |
| Product Height | 19.5 cm |
| Product Weight | 1.53 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
With Product CareTM you have certainty that your product is covered for a specific period of time. If, during the Product CareTM term, your product fails to operate as a result of an Eligible Fault*, we will provide a one-off replacement of Your Product.
Our experienced support team ensures that the assessment, replacement or remedy process under your Product CareTM is a convenient experience. Whether you are experiencing a product fault or needing toll free technical assistance, our team is here to provide support every step of the way.
Redeem exclusive Additional Benefits which will help you maintain your product and assist in an additional purchase.
There are exclusions and limitations to Product CareTM. This section should always be read in conjunction with the Terms and Conditions for Product CareTM.
Learn more about Product CareTM.
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###





