- Cart is empty
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:

Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Explore the sky and capture stunning footage with the DJI Neo Drone Motion Fly More Combo with DJI RC Motion 3 Remote Control! This ultimate package includes the DJI Neo Drone, RC Motion 3, Goggles N3, and three intelligent flight batteries, allowing you to take your aerial adventures and photography to new heights. To top it off, it comes with a two-way charging hub for hassle-free power-ups.
Key Features
1 4K/30fps video recording is available under all control methods of DJI Neo. Except for motion control, 4K/30fps videos with HorizonBalancing are supported in all other control methods. When DJI Neo is paired with DJI Goggles 3 and DJI RC Motion 3, it can record 16:9 4K/30fps videos with RockSteady/HorizonBalancing or record 4:3 4K/30fps videos with no stabilisation.
2 When using palm takeoff and landing, adhere to the following guidelines: operate in a windless environment as much as possible; extend your palm horizontally and keep it still, avoiding finger contact with the propellers to prevent injury; do not attempt to grab the drone while it is flying.
3 Some shooting modes require connecting DJI Neo to a smartphone via Wi-Fi and enabling them in the DJI Fly app.
4 Requires connecting DJI Neo to a smartphone via Wi-Fi. DJI Neo supports voice control in English and Mandarin only. The specific language used depends on the connected phone's system language (English or Chinese).
5 Stores up to 40 minutes of 4K/30fps video or 55 minutes of 1080p/60fps video.
| Brand | DJI |
|---|---|
| Product Type | Drones |
| Colour | Grey |
| Maximum Horizontal Speed | 6 m/s (Normal mode), 8 m/s (Sport mode), 16 m/s (Manual mode) |
|---|---|
| Maximum Ascent Speed | 0.5 m/s (Cine mode), 2 m/s (Normal mode), 3 m/s (Sport mode) |
| Maximum Descent Speed | 0.5 m/s (Cine mode), 2 m/s (Normal mode), 3 m/s (Sport mode) |
| Maximum Wind Resistance | 8 m/s (Level 4) |
| Flight Ceiling | Up to 2000 meter |
| Max Flight Distance | Up to 7 km |
| Maximum Flight Time | Approx. 18 mins |
| Maximum Takeoff Weight | 0.13 kg |
| Number of Rotors | 4 |
| Vision System | Downward, Upward, Forward, Backward, Left, Right |
| Maximum Altitude | 2000 Meters |
| Flight Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
| Flight Battery Capacity | 1435 mAh |
| Flight Battery Charge Time | Approx. 60 minutes to charge three batteries simultaneously |
| Number of Axis | Single-axis mechanical gimbal (tilt) |
|---|---|
| Rotation Range | Tilt: -120° to 120° |
| Controllable Range | Tilt: -90° to 60° |
| Follow Speed | 100°/s |
| Controller Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Controller Battery Capacity | 2600mAh |
| Controller Charge Time | Approx. 120 minutes |
| Controller Battery Life | Up to 210 minutes |
| Controller Connection Type | 1 x RC Cable (USB-C Connector), 1 x RC Cable (Lightning Connector) |
| Controller Operating Frequency | 2.400-2.4835 GHz, 5.170-5.250 GHz, 5.725-5.850 GHz |
| Controller Maximum Operating Distance | Up to 6 km |
| Mobile Device Compatibility | Apple iOS, Android OS, Windows Mobile |
| Frame Rate (Controller) | 60fps |
| Transmitter Power | 2.4 GHz: <33 dBm (FCC) < 20 dBm (CE/SRRC/MIC), 5.1 GHz: < 23 dBm (CE), 5.8 GHz: <33 dBm (FCC) < 14 dBm (CE) < 30 dBm (SRRC) |
| Camera Format | 1/2-inch image sensor |
|---|---|
| Pixels (Actual) | 12 MP |
| Maximum Resolution | 4000×3000 (4∶3), 4000×2256 (16∶9) |
| Aspect Ratio (Camera) | 4:3, 16:9 |
| Sensor Size | 1/2-inch image sensor |
| Image File Format | JPEG |
| Image Stabilization | Single-axis mechanical gimbal (tilt) |
| Built-in GPS | Yes |
| ISO Sensitivity | 100-6400 (Auto/Manual) |
|---|---|
| Mechanical Shutter Speed | Video: 1/8000-1/30s, Photo: 1/8000-1/10s |
| Electronic Shutter Speed | Video: 1/8000-1/30s, Photo: 1/8000-1/10s |
| Exposure Modes | Aperture |
| Focus Mode | Single-axis mechanical gimbal (tilt) |
|---|
| Video Format | EIS Off: 4K (4:3): 3840×2880@30fps, 1080p (4:3): 1440×1080@60/50/30fps, EIS On: 4K (16:9): 3840×2160@30fps , 1080p (16:9): 1920×1080@60/50/30fps |
|---|
| Focal Length | 70-180mm |
|---|---|
| Maximum Aperture | f/2.8 |
| Lens Focus Type | 0.6 m to ∞ |
| Lens Filter Size | 14 mm |
| Angle of View | 117.6° |
| Lens Image Stabilization | Yes |
| Charging Method | "DJI 65W Portable Charger USB Power Delivery charger" |
|---|---|
| Charge Time | When Using the Two-Way Charging Hub (60W max charging power): Approx. 60 minutes to charge three batteries simultaneously from 0% to 100% When Directly Charging the Aircraft Body (15W max charging power): Approx. 50 minutes to charge from 0% to 100% |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Supported IEEE Standards | 802.11ac (a/b/g/n) |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Bluetooth Version | v5.1 |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | DJI Fly App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS, Windows Mobile |
| Operating Temperature | -10° to 40° C (14° to 104° F) |
|---|
| Product Width | 13 cm |
|---|---|
| Product Depth | 4.8 cm |
| Product Height | 15.7 cm |
| Product Weight | 0.13 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
With Product CareTM you have certainty that your product is covered for a specific period of time. If, during the Product CareTM term, your product fails to operate as a result of an Eligible Fault*, we will provide a one-off replacement of Your Product.
Our experienced support team ensures that the assessment, replacement or remedy process under your Product CareTM is a convenient experience. Whether you are experiencing a product fault or needing toll free technical assistance, our team is here to provide support every step of the way.
Redeem exclusive Additional Benefits which will help you maintain your product and assist in an additional purchase.
There are exclusions and limitations to Product CareTM. This section should always be read in conjunction with the Terms and Conditions for Product CareTM.
Learn more about Product CareTM.
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###
















