- Cart is empty
Available on 60 months of equal Interest Free instalments:

Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Capture stunning photographs with unprecedented clarity and precision using the Fujifilm X-T50 Mirrorless Camera! Engineered to deliver impressive image quality, this camera integrates various cutting-edge features such as X-Trans CMOS 5 HR sensor, X-Processor 5 imaging engine, and 7.0-stop in-body image stabilisation. It also offers 20 Film Simulation modes to add a timeless retro touch to your shots. Plus, it showcases a classic film camera-inspired design, providing a perfect blend of timeless sophistication and modern performance.
Key Features
*Set the SUBJECT DETECTION SETTING to BIRD for insect detection, and to AIRPLANE for detecting drones.
**Please Note: Camera body only. Lens sold separately.
| Brand | Fujifilm |
|---|---|
| Product Type | Mirrorless Digital Cameras |
| Colour | Black & Silver |
| Camera Format | APS-C |
|---|---|
| Pixels (Actual) | 40.2 MP |
| Pixels (Effective) | 40.2 MP |
| Maximum Resolution | 7728 x 5152 |
| Aspect Ratio (Camera) | 1:1, 3:2, 4:3, 5:4, 7:6, 16:9, 65:24 |
| Sensor Type | X-Trans CMOS 5 HR with primary color filter |
| Sensor Size | 23.5 x 15.7 mm |
| Image File Format | DCF, JPEG, HEIF, RAW, TIFF |
| Image Stabilization | Sensor-Shift, 5-Axis |
| Processor Type | X-Processor 5 |
| Built-in GPS | Yes |
| Self-Timer | 10 Sec, 2 Sec |
| In-Camera Image Post-Processing | Yes |
| Tripod Mounting Thread | Yes |
| Memory Card Type | SD/SDHC/SDXC (UHS-II) |
| Memory Card Capacity | Up to 2TB |
| Panoramic Mode | Sweep Panorama |
| Screen/Monitor Type | LCD Monitor |
|---|---|
| Screen/Monitor Size | 3" |
| Screen/Monitor Resolution | Approx. 1.84 million dots |
| Touchscreen (Screen/Monitor) | Yes |
| ISO Sensitivity | 125-12800 is Extended to 64-51200 |
|---|---|
| Mechanical Shutter Speed | 1/4000 Up to 30 Seconds in Manual Mode, 1/4000 Up to 4 Seconds in Shutter Priority Mode, Bulb up to 60min |
| Electronic Shutter Speed | 1/180000 Up to 30 Seconds in Manual Mode, 1/180000 Up to 30 Seconds in Shutter Priority Mode, Bulb 1 Second Fixed |
| Metering Method | TTL 256-zone metering, Multi, Spot, Average, Center Weighted |
| Exposure Modes | Aperture Priority, Manual, Program, Shutter Priority |
| Exposure Compensation | Still -5.0EV~+5.0EV 1/3EV step, Movie -2.0EV~+2.0EV 1/3EV step |
| White Balance | Daylight, Shade, Incandescent, Fluorescent, Underwater |
| Continuous Shooting (Mechanical Shutter) | Hi+: 8 fps, Hi: 5 fps, Mid: 4 fps, Lo: 3 fps |
| Continuous Shooting (Electronic Shutter) | Hi+: 20 fps, Hi: 13 fps, Mid: 10 fps, Lo: 8.9 fps |
| Viewfinder Type | Hybrid |
|---|---|
| Viewfinder Size | 0.39" |
| Viewfinder Resolution | Approx. 2.36 million dots |
| Viewfinder Eye Point | Approx. 17.5mm (from the Rear End of the Camera's Eyepiece) |
| Viewfinder Coverage | Approx. 100% |
| Viewfinder Magnification | Approx. 0.62x |
| Diopter Adjustment | -4 to +2 |
| Focus Type | Intelligent Hybrid AF (TTL contrast AF / TTL phase detection AF) |
|---|---|
| Focus Mode | Single AF, Continuous AF, Manual Focus |
| Video Format | 6.2K(16:9) 6240 x 3510 (up to 30p), DCI4K HQ(17:9) 4096 x 2160 (up to 30p), 4K HQ(16:9) 3840 x 2160 (up to 30p), DCI4K(17:9) 4096 x 2160 (up to 60p), 4K(16:9) 3840 x 2160 (up to 60p), Full HD(17:9) 2048 x 1080 (up to240p), Full HD(16:9) 1920 x 1080 |
|---|---|
| Video Encoding | HEVC/H.265, MPEG-4 AVC/H.264, MPEG-4 AVC/H.264, AAC |
| Lens Mount Type | Fujifilm X Mount |
|---|---|
| Lens Included | No (Sold Separately) |
| Built-In Flash | Yes |
|---|---|
| Flash Modes | TTL (TTL AUTO/STANDARD/SLOW SYNC) |
| Dedicated Flash System | TTL |
| External Flash Connection | Hot Shoe |
| Built-In Speakers | Yes |
|---|---|
| Number of Speakers | 1 |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 2 |
| Microphone Type | Stereo |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Battery Model / Details | NP-W126S |
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 1260 mAh |
| Battery Capacity (Wh) | 8.7 Wh |
| Battery Life | Up to 390 shots (Still Images) |
| Charging Method | USB Type-C |
|---|
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 5 |
| Supported IEEE Standards | 802.11ax (a/b/g/n/ac) |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Bluetooth Version | v4.2 |
| USB Specification | USB 3.2 |
|---|---|
| USB Port | 1 x USB Type-C Gen2 |
| Other Connections Ports | HDMI Micro connector (Type D), 3.5mm, Stereo mini connector (Microphone), Hot Shoe |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Fujifilm X App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS |
| Compatible Operating System | MacOS, Microsoft Windows |
| Regular Software Updates | Yes |
| Operating Temperature | 0℃ to 40℃ |
|---|---|
| Operating Humidity | 10%~80% (no condensation) |
| Product Width | 12.3 cm |
|---|---|
| Product Depth | 4.8 cm |
| Product Height | 8.4 cm |
| Product Weight | 0.43 kg |
| Manufacturers | 36 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
With Product CareTM you have certainty that your product is covered for a specific period of time. If, during the Product CareTM term, your product fails to operate as a result of an Eligible Fault*, we will provide a one-off replacement of Your Product.
Our experienced support team ensures that the assessment, replacement or remedy process under your Product CareTM is a convenient experience. Whether you are experiencing a product fault or needing toll free technical assistance, our team is here to provide support every step of the way.
Redeem exclusive Additional Benefits which will help you maintain your product and assist in an additional purchase.
There are exclusions and limitations to Product CareTM. This section should always be read in conjunction with the Terms and Conditions for Product CareTM.
Learn more about Product CareTM.
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###









