- Cart is empty
With Product CareTM You can relax knowing Your purchase comes with additional protection.
Discover all of the benefits Product CareTM brings you:
With Product CareTM you have certainty that your product is covered for a specific period of time. If, during the Product CareTM term, your product fails to operate as a result of an Eligible Fault*, we will provide a one-off replacement of Your Product.
Our experienced support team ensures that the assessment, replacement or remedy process under your Product CareTM is a convenient experience. Whether you are experiencing a product fault or needing technical assistance, our team is here to provide support every step of the way.
Call our assistance helpline on
0800 884 006 to speak with our Customer Care team who are available to help you with any enquiries or questions you may have.
Making a claim under your Harvey Norman Product CareTM is simple and we are here to help you through every step of the process. Simply:
Call our toll-free assistance helpline on 0800 400 481.
$10 off any Canvas, Photo Book or Photo Gift
25% off one (1) Tech Team Service per year
25% off one (1) Microsoft 365 or Internet Security instore license renewal per year
20% off a Full Set of Printer Ink or Toner Replacements per year
25% off a Photo Album or Frame per year
25% off a Mobile, Tablet or Camera Accessory
25% off a Laptop Bag or Sleeve
25% off a Headphone or Portable Speaker
25% off a Keyboard & Mouse
20% off Power Protection
20% off an Audio Visual Accessory
20% off a Local Delivery (Store to Door) with your next Appliance or TV Purchase
10% off a Coffee Accessory
10% off a Cooking Appliance Accessory
10% off a Fridge Accessory
20% off a Floor Care Accessory
*There are exclusions and limitations to Product CareTM. This section should always be read in conjunction with the Terms and Conditions for Product CareTM.
Available on 60 months of equal Interest Free instalments:

Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Experience unparalleled performance and image quality with the Sony Alpha A9 III Mirrorless Camera. Boasting a high-resolution 24.6 MP Exmor RS sensor and a global shutter, this camera captures fast-moving subjects with stunning clarity. It also boasts 4K 120p recording, advanced image stabilisation, and flawless tracking, ensuring every shot is a masterpiece. Plus, the camera’s lightweight and rugged build make it the perfect companion for photographers on the move.
Key Features
| Brand | Sony |
|---|---|
| Product Type | Mirrorless Digital Cameras |
| Model Number | ILCE9M3B |
| Colour | Black |
| Camera Format | Full Frame |
|---|---|
| Pixels (Actual) | 25.2 MP |
| Pixels (Effective) | 24.6 MP |
| Maximum Resolution | 24 MP (6000 x 4000), 10 MP (3936 x 2632), 6 MP (3008 x 2000) |
| Aspect Ratio (Camera) | 3:2 |
| Sensor Type | CMOS |
| Sensor Size | 35.6 x 23.8 mm |
| Image File Format | HEIF, JPEG, Raw |
| Image Stabilization | Sensor-Shift, 5-Axis |
| Memory Card Type | CFexpress Type A / SD (UHS-II) |
| Memory Card Type (Slot 2) | CFexpress Type A / SD (UHS-II) |
| Screen/Monitor Type | Tilting Touchscreen LCD |
|---|---|
| Screen/Monitor Size | 3.2" |
| Screen/Monitor Resolution | 2,095,104 Dot |
| Touchscreen (Screen/Monitor) | Yes |
| ISO Sensitivity | Photo: 250 to 25,600 in Manual Mode (Extended: 125 to 51,200), 250 to 12,800 in Auto Mode. Video: 250 to 25,600 in Manual Mode, 250 to 12,800 in Auto Mode |
|---|---|
| Electronic Shutter Speed | 1/80000 to 30 Seconds, 1/8000 to 1 Second in Movie Mode |
| Metering Method | Evaluative |
| Metering Range | -5 to 17 EV |
| Exposure Modes | Aperture Priority, Auto, Manual, Program, Shutter Priority |
| Exposure Compensation | -5 to +5 EV (1/3, 1/2 EV Steps) |
| Continuous Shooting (Electronic Shutter) | Up to 120 fps at 24.6 MP |
| Viewfinder Type | Built-In Electronic (OLED) |
|---|---|
| Viewfinder Size | 0.64" |
| Viewfinder Resolution | 9,437,184 Dot |
| Viewfinder Eye Point | 25 mm |
| Viewfinder Magnification | Approx. 0.9x |
| Diopter Adjustment | -4 to +3 |
| Focus Type | Auto and Manual Focus |
|---|---|
| Focus Points | Photo: Phase Detection: 759. Video: Phase Detection: 627 |
| Focus Sensitivity | -5 to +20 EV |
| Recording Modes | XAVC HS/XAVC S/XAVC S-I 4:2:2/4:2:0 8/10-Bit, UHD 4K (3840 x 2160) at 23.98/25/29.97/50/59.94/100/120 fps [30 to 600 Mb/s], 1920 x 1080 at 23.98/25/29.97/50/59.94/100/120 fps [16 to 222 Mb/s] |
|---|
| Lens Mount Type | Sony E Mount |
|---|---|
| Lens Included | No (Sold Separately) |
| Built-In Flash | No |
|---|---|
| Maximum Sync Speed | 1/80000 Second |
| Flash Compensation | -3 to +3 EV (1/3, 1/2 EV Steps) |
| Dedicated Flash System | TTL |
| External Flash Connection | Shoe Mount, PC Terminal |
| Audio Recording | 2-Channel 16-Bit 48 kHz LPCM Audio |
|---|
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Microphone Type | Stereo |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Battery Model / Details | NP-FZ100 |
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 2280 mAh |
| Battery Included | Yes |
| Battery Life | Approx. 400 shots (Viewfinder) / Approx. 530 shots (LCD monitor) (CIPA standard) |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 5 |
| Supported IEEE Standards | 802.11ac |
| Bluetooth Version | v5.0 |
| USB Port | 1x USB-C Input/Output |
|---|---|
| Other Connections Ports | 1x RJ45 Data Output, 1x USB-C Data Input/Output (Shared with Power Input), 1x PC Sync Socket (Sync) Output, 1x Sony Multi/Micro-USB Input/Output |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Creators' App |
| Compatible Mobile Operating System | Android & iOS |
| Operating Temperature | 0 to 40°C / 32 to 104°F |
|---|
| Product Width | 9.69 cm |
|---|---|
| Product Depth | 8.29 cm |
| Product Height | 13.61 cm |
| Product Weight | 0.7 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
With Product CareTM you have certainty that your product is covered for a specific period of time. If, during the Product CareTM term, your product fails to operate as a result of an Eligible Fault*, we will provide a one-off replacement of Your Product.
Our experienced support team ensures that the assessment, replacement or remedy process under your Product CareTM is a convenient experience. Whether you are experiencing a product fault or needing toll free technical assistance, our team is here to provide support every step of the way.
Redeem exclusive Additional Benefits which will help you maintain your product and assist in an additional purchase.
There are exclusions and limitations to Product CareTM. This section should always be read in conjunction with the Terms and Conditions for Product CareTM.
Learn more about Product CareTM.
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###










