- Cart is empty
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:

Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Give your loved ones a delightful present with this Instax Mini Evo Hybrid Instant Film Camera Fujifilm 90th Anniversary Bundle! This comprehensive set offers everything you need to jumpstart your creative and fun journey with Instax, including the Mini Evo Hybrid, a lens cap, a black camera case, and a shoulder strap. Plus, it works with the Instax mini EVO app, offering features like Direct Print and Remote Shooting for added convenience.
Key Features
*microSD cards sold separately.
| Brand | Fujifilm |
|---|---|
| Product Type | Instant Photo Cameras |
| Colour | Gold |
| Exposure Print Pixel Count | 1600 x 600 dots (800 x 600 dots when printed from smartphone app) |
|---|---|
| Exposure Resolution | 25 dots / mm x 12.5 dots/ mm (635 x 318 dpi, 40 x 80 μm dot pitch), 12.5 dots / mm when printed from smartphone app (318 dpi, 80 μm dot pitch) |
| Exposure Gradation | RGB gradation of 256 colors |
| Printable Image Format | JPEG images taken with this unit |
| Print Output Time | Approximately 16 seconds * Plus 7 seconds when printed using instax-Rich Mode immediately after startup |
| Print Function | Images in the internal memory and images in the memory card can be printed |
| Film Included | No (Sold Separately) |
|---|
| Camera Format | Instant Mini |
|---|---|
| Sensor Type | CMOS with primary color filter |
| Sensor Size | 1/5-inch |
| Self-Timer | Approximately 2 seconds / approximately 10 seconds |
| Memory Card Type | Internal memory, microSD/microSDHC memory card |
| Screen/Monitor Type | TFT colour LCD screen |
|---|---|
| Screen/Monitor Size | 3" |
| Screen/Monitor Resolution | Approximately 460,000 dots |
| ISO Sensitivity | ISO100 to 1600 (automatic switching) |
|---|---|
| Shutter Speed | 1/4 second to 1/8000 second (automatic switching) |
| Metering Method | TTL 256 split metering, multi metering |
| Exposure Modes | Program AE |
| Exposure Compensation | −2.0 EV to +2.0 EV (1/3 EV step) |
| White Balance | Auto, Fine, Shade, Fluorescent 1, Fluorescent 2, Fluorescent 3, Incandescent |
| Focal Length | 28 mm (35-mm film equivalent) |
|---|---|
| Maximum Aperture | f/2 |
| Lens Focus Type | Single AF (with AF Illuminator) |
| Minimum Focus Distance | 10 cm to ∞ |
| Built-In Flash | Yes |
|---|---|
| Flash Modes | Auto flash / Forced flash / Suppressed flash |
| Effective Flash Range | Up to 19.7 to 59.1" / 50 to 150 cm |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Battery Life | Approximately 100 (from full charge), The number of prints depends on the usage conditions |
| Charge Time | Approximately 2 to 3 hours, Charging time depends on the temperature. |
|---|
| Connectivity Type | Bluetooth |
|---|---|
| Bluetooth Version | v4.2 |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Smartphone image print function, remote shooting function, printed image transfer function, firmware upgrade function |
| Operating Temperature | 5℃ to 40℃ |
|---|---|
| Operating Humidity | 20% to 80% (no condensation) |
| Product Width | 22 cm |
|---|---|
| Product Depth | 8 cm |
| Product Height | 15 cm |
| Product Weight | 0.7 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Special Kit contains -
With Product CareTM you have certainty that your product is covered for a specific period of time. If, during the Product CareTM term, your product fails to operate as a result of an Eligible Fault*, we will provide a one-off replacement of Your Product.
Our experienced support team ensures that the assessment, replacement or remedy process under your Product CareTM is a convenient experience. Whether you are experiencing a product fault or needing toll free technical assistance, our team is here to provide support every step of the way.
Redeem exclusive Additional Benefits which will help you maintain your product and assist in an additional purchase.
There are exclusions and limitations to Product CareTM. This section should always be read in conjunction with the Terms and Conditions for Product CareTM.
Learn more about Product CareTM.
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###








