- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 5th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
Lenovo Legion Pro 7i (10th Gen) 16" Gaming Laptop - Intel Core Ultra 9 32GB-RAM 1TB-SSD NVIDIA GeForce RTX 5090 24GB Graphics - Eclipse Black (83F50088AU)
Lenovo Legion Pro 7i (10th Gen) 16" Gaming Laptop - Intel Core Ultra 9 32GB-RAM 1TB-SSD NVIDIA GeForce RTX 5090 24GB Graphics - Eclipse Black (83F50088AU)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $8,548 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Crush the virtual battleground with the Lenovo Legion Pro 7i (10th Gen) 16" Gaming Laptop. Delivering epic gameplay, this unit packs various cutting-edge hardware such as an Intel Core Ultra 9 processor, 32GB RAM, and 1TB SSD. It also employs NVIDIA GeForce RTX 5090 24GB Graphics to ensure rich, fluid visuals while playing. Plus, it comes with a backlit keyboard and touchpad for precise controls every time.
Key Features
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Product Type | Gaming Laptops |
| Model Number | 83F50088AU |
| Colour | Black |
| Screen/Panel Type | OLED (Organic Light-Emitting Diode) |
|---|---|
| Screen-Size | 16" |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Maximum Brightness | 500 nits |
| Processor Brand | Intel |
|---|---|
| Chipset | HM870 |
| Processor Type | Core Ultra 9 |
| Processor Model | 275HX |
| Processor Turbo Speed | 5.4 GHz |
| Graphics Card Brand | NVIDIA |
|---|---|
| Dedicated Graphics | Yes |
| Graphics Card Type | GeForce RTX 5090 |
| Graphics Card Memory | 24 GB |
| SSD Capacity | 1 TB |
|---|---|
| RAM Capacity | 32 GB |
| RAM Type | DDR5-6400 |
| Integrated Webcam | Yes |
|---|---|
| Webcam Megapixel | 5 MP |
| Webcam Resolution | FHD/1080p |
| Operating System | Windows 11 Home |
|---|
| Built-In Speakers | Yes |
|---|---|
| Number of Speakers | 4 |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 2 |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (Wh) | 80 Wh |
| Battery Indicator | Yes |
| Charging Method | DC-In |
|---|
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz, 5 GHz & 6 GHz |
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 7 |
| Supported IEEE Standards | 802.11be |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Bluetooth Version | v5.4 |
| USB Specification | USB 3.2 |
|---|---|
| USB Port | 2 x USB-A (USB 5Gbps/USB 3.2 Gen 1), 1 x USB-A (USB 10Gbps/USB 3.2 Gen 2), Always On, 1 x USB-C (USB 10Gbps/USB 3.2 Gen 2), with USB PD 65-100W and DisplayPort 2.1, 1x USB-C (Thunderbolt 4/USB4 40Gbps), with DisplayPort 2.1 |
| Computer Connection Ports |
|
| Keyboard with Backlight | Yes |
|---|---|
| Touchpad / Trackpad | Yes |
| Product Width | 26.8 cm |
|---|---|
| Product Depth | 2.6 cm |
| Product Height | 36.4 cm |
| Product Weight | 2.5 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 5th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###
















