- Cart is empty
Microsoft Surface Laptop 13" (1st Edition) - Snapdragon X Plus 16GB-RAM 512GB-SSD Copilot+ PC - Platinum (EP2-31938)
Microsoft Surface Laptop 13" (1st Edition) - Snapdragon X Plus 16GB-RAM 512GB-SSD Copilot+ PC - Platinum (EP2-31938)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $2,199 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Streamline your workflow on the go and supercharge your productivity, creativity, and entertainment with the Microsoft Surface Laptop 13" (1st Edition). This powerhouse equips an advanced Snapdragon X Plus processor with 16GB RAM and 512GB SSD capacity for lightning-fast performance. You can also enjoy all-day productivity with up to 23 hours of battery life. Plus, this next-gen laptop comes with a Copilot+ system for smarter navigation, seamless collaboration, and enhanced multitasking.
Key Features
1 Compared to Surface Laptop 5. Based on Microsoft internal testing conducted April 2025 using Cinebench 2024 multithread benchmark, comparing Surface Laptop, Copilot+ PC, Snapdragon® X Plus (8 Core) processor with Surface Laptop 5 with Intel® Core i5 processor.
2 Battery life varies significantly based on device configuration, usage, network and feature configuration, signal strength, settings and other factors. See aka.ms/SurfaceBatteryPerformance for details.
3 Microsoft 365 Personal or Family subscription required.
4 This Microsoft Surface Laptop (1st Edition) is exclusively available in a 13-inch size, with the option for the 13.8-inch and 15-inch versions sold separately.
5 Colours available on selected models only. Available colours, sizes, finishes, and processors may vary by store, market, and configuration.
| Brand | Microsoft |
|---|---|
| Product Type | Laptops |
| Model Number | EP2-31938 |
| Colour | Platinum |
| Screen/Panel Type | PixelSense Display |
|---|---|
| Screen-Size | 13" |
| Screen Resolution | 1920 x 1280 |
| Screen Aspect Ratio | 3:2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Pixel Density (Pixels per inch) | 178 ppi |
| Maximum Brightness | 400 nits |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Touchscreen | Yes |
| Display Support | Adaptive Colour, Adaptive Contrast, Auto Colour Management |
| Processor Brand | Qualcomm |
|---|---|
| Chipset | Snapdragon X Plus |
| Neural Processing Unit (NPU) | Qualcomm Hexagon with 45 trillion operations per second |
| Graphics Card Brand | Qualcomm |
|---|---|
| Integrated Graphics | Yes |
| Integrated Graphics Type | Adreno Graphics Processing Unit |
| SSD Capacity | 512 GB |
|---|---|
| RAM Capacity | 16 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Integrated Webcam | Yes |
|---|---|
| Webcam Type | FHD/1080p |
| Operating System | Windows 11 Home |
|---|
| Built-In Speakers | Yes |
|---|---|
| Speaker Type | Stereo speakers with Dolby Atmos |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 2 |
| Microphone Type | Studio Mics with voice focus |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (Wh) | 48 Wh |
| Battery Life | Up to 23 hours of local video playback, Up to 16 hours of active web usage |
| Charging Method | USB-C |
|---|---|
| Standard Charging | 45W |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 6 GHz |
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 7 |
| Supported IEEE Standards | 802.11be |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Bluetooth Version | v5.4 |
| USB Port | 2 x USB-C ports (with support for: Charging, Data transfer, DisplayPort 1.4a, Surface Thunderbolt 4 Dock and other accessories, Supports fast charging with a minimum 45W power supply via Surface Connect or USB-C) |
|---|---|
| Computer Connection Ports |
|
| Keyboard with Backlight | Yes |
|---|
| AI-Enabled Device | Yes |
|---|
| Product Width | 28.5 cm |
|---|---|
| Product Depth | 1.5 cm |
| Product Height | 21.4 cm |
| Product Weight | 1.2 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###



















