- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
HP Omen 27" QHD Gaming Monitor - 2560x1240 180Hz 1ms IPS Panel
HP Omen 27" QHD Gaming Monitor - 2560x1240 180Hz 1ms IPS Panel
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $531 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Your victory starts here. The HP Omen 27" QHD Gaming Monitor delivers a competitive advantage with its crystal-clear display, ensuring every detail is seen and every move is a step closer to glory. This monitor features a 2560 x 1240 resolution, 180Hz refresh rate, 1ms response time, and an IPS Panel to deliver ultra-smooth gameplay. It also highlights a height-adjustable ergonomic stand, so you can stay comfortable during long play sessions. Plus, AMD FreeSync™ technology helps eliminate screen tearing for a truly immersive experience.
Key Features
1 Account required for full functionality. See OMEN Gaming Hub terms and conditions. Support level for non-HP products may be subject to change. Some animation effects may consume more CPU resources.
2 All performance specifications represent the typical specifications provided by HP's component manufacturers; actual performance may vary, either higher or lower.
3 Quad high-definition (QHD) content required to view QHD images.
4 FreeSync™ is an AMD® technology that requires mandatory low framerate compensation and at least 144Hz refresh rate with <3440 horizontal resolution, AMD Radeon Graphics and/or AMD A-Series APU-compliant monitors with DisplayPort/HDMI Adaptive-Sync required. More information is available at www.amd.com/freesync.
5 DisplayPort™ 1.4 or HDMI 2.0 required to drive panel at its native resolution. The video card of the connected PC must be capable of supporting 2560 x 1440 at 60 Hz with 8-bit colour using one DisplayPort™, HDMI.
| Brand | HP |
|---|---|
| Product Type | Gaming Monitors |
| Model Number | AV4H7AA#ABG |
| Colour | Black |
| Screen/Panel Type | LCD (Liquid Crystal Display) |
|---|---|
| Screen-Size | 27" |
| Screen Resolution | 2560 x 1440 |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate | 180 Hz |
| Response Time | 1 ms |
| Pixel Density (Pixels per inch) | 109 ppi |
| Typical Brightness | 400 nits |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 10,000,000:1 |
| Adaptive-Sync Technology | FreeSync |
| Bit Depth | 8-bit |
| Colour Gamut | 95% Display P3 |
| Dot Pitch | 0.2331 x 0.2331 |
| Curved/Flat | Flat |
|---|---|
| Viewing Angle | 178° / 178° |
| Height Adjustment | Yes |
| Mounting-Hole Pattern/VESA | 100 x 100 mm |
| Wired / Wireless | Wired |
|---|
| Monitor Connection Ports |
|
|---|
| Wattage/ Voltage | 100-240 VAC, 50/60 Hz |
|---|
| Product Width | 22.3 cm |
|---|---|
| Product Depth | 52.3 cm |
| Product Height | 61.3 cm |
| Product Weight | 7.3 kg |
| Manufacturers | 36 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###







