- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Friday 1st May 2026 until midnight Sunday 31st May 2026.
Konic 32" Curved QHD Gaming Monitor - 2560x1440 144Hz 2ms VA Panel
Konic 32" Curved QHD Gaming Monitor - 2560x1440 144Hz 2ms VA Panel
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $571 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Revolutionise your gaming experience and say goodbye to unsightly motion blur with the Konic 32" Curved QHD Gaming Monitor! With its VA Panel, 2560 x 1440 resolution, 144Hz refresh rate, and 2ms response time, this monitor can surely keep up with your extensive playthroughs. It also highlights a frameless design and 1500R screen curvature for complete viewing immersion.
Key Features
| Brand | Konic |
|---|---|
| Product Type | Gaming Monitors |
| Model Number | KDM32738GQ |
| Screen/Panel Type | VA Panel (Vertical Alignment Panels) |
|---|---|
| Screen-Size | 32" |
| Screen Resolution | 2560 x 1440 |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Response Time | 2 ms |
| Typical Brightness | 250cd/m2 |
| Maximum Brightness | 320 nits |
| Contrast Ratio | 1000:01 |
| Dynamic Contrast Ratio | 5,000,000:1 |
| Adaptive-Sync Technology | FreeSync |
| Bit Depth | 10-bit |
| HDR Compatibility | HDR6 |
| Colour Gamut | 72% |
| Dot Pitch | 0.2724 x 0.2724 |
| Curved/Flat | Curved |
|---|---|
| Screen Curvature | 1500R |
| Viewing Angle | 178 X 178 |
| Tilt Adjustment | Yes |
| Lock Slot | Yes |
| HDCP Support | Yes |
| Mounting-Hole Pattern/VESA | 100 x 100 mm |
| Monitor Connection Ports |
|
|---|
| Power Cable Length | 1.5 m |
|---|---|
| Maximum Power Consumption | 50W |
| Typical Power Consumption | 44W |
| Standby Power Consumption | ≤0.5W |
| Product Width | 71.5 cm |
|---|---|
| Product Depth | 22.8 cm |
| Product Height | 51 cm |
| Product Weight | 8.76 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Friday 1st May 2026 until midnight Sunday 31st May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###







