- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 5th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
Epson EcoTank ET-2820 A4 All-in-One Ink Tank Printer
Epson EcoTank ET-2820 A4 All-in-One Ink Tank Printer
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $382 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Take your productivity to new heights and produce exceptional outputs using the Epson EcoTank ET-2820 All-in-One Printer. This reliable all-in-one printer offers a variety of functions to accommodate all of your printing, scanning, and copying needs. In addition, this Epson EcoTank printer comes with wireless connectivity for ease of use.
Key Features
| Brand | Epson |
|---|---|
| Product Type | Ink Tank Printers |
| Model Number | C11CJ66501 |
| Functions |
|
|---|---|
| Compatible Ink Cartridges/Toners | Epson T522 |
| Compatible Paper Sizes | Legal, Letter, 8.5" x 13", A4, B5, A5, A6, B6, user definable (182mm x 257mm – 215.9mm x 297mm) |
| Compatible Paper Types | Plain Paper, Photo Quality Inkjet Paper, Epson Matte Paper, Epson Glossy Photo Paper |
| Printer USB Cable | Not Included (Sold Separately) |
| Screen/Panel Type | LCD (Liquid Crystal Display) |
|---|
| Print Resolution | 5760 x 1440 |
|---|---|
| Document Print Speed | Colour: 5ppm, Black/White: 10ppm |
| Ink Type (Colour) | Dye |
| Ink Type (Black/White) | Cyan, Magenta, Yellow, Black |
| Paper Input Capacity | 100 Sheet |
| Duplex Printing | No |
| Borderless Printing | Yes |
| Maximum Print Size | A4 |
| Number of Paper Tray | 1 |
| Photo Printing | Yes |
| Envelope Printing | Yes |
| Scanner Type | Flatbed |
|---|---|
| Scan Resolution | 1200 x 2400 |
| Scan Modes | Colour / Grayscale |
| Colour Depth | 48-bit colour input / 24-bit colour output |
| Scan Area | 216 x 297 |
| Maximum Document Scan Size | A4 |
| Copy Speed | Black: 7.7 ISO ppm, Colour: 3.8 ISO ppm |
|---|---|
| Maximum Number of Copies | Up to 99 |
| Maximum Document Copy Size | A4 |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Supported IEEE Standards | 802.11 b/g/n |
| Connectivity Type | Wi-Fi Direct, Hi-Speed USB |
| Product Width | 37.5 cm |
|---|---|
| Product Depth | 34.7 cm |
| Product Height | 17.9 cm |
| Product Weight | 4 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 5th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###








