- Cart is empty
TCL T-Pen Stylus for NEXTPAPER Tablets - Black (AS9166G-2ALCAU11)
TCL T-Pen Stylus for NEXTPAPER Tablets - Black (AS9166G-2ALCAU11)
Experience a perfect blend of natural writing and digital innovation with the TCL T-Pen Stylus for NEXTPAPER Tablets. This accessory features 4096 pressure levels for accurate and precise strokes. It also highlights Bluetooth and Wi-Fi connectivity to pair with compatible devices effortlessly. Plus, this stylus offers up to 100 hours of battery life, allowing you to keep going for longer.
Key Features
*Battery life and charge cycles vary with use, settings, and other factors; actual results may vary.
**Compatible devices are sold separately.
| Brand | TCL |
|---|---|
| Product Type | Stylus Pens |
| Model Number | AS9166G-2ALCAU11 |
| Colour | Black |
| Tip Type | Replaceable Tip |
|---|---|
| Pressure Levels | 4096 |
| Stylus Charging Connector | USB-C |
| Rechargeable | Yes |
|---|---|
| Battery Life | Up to 100 hours |
| Charging Method | USB-C |
|---|---|
| Charge Time | Approx. 1.5 hours |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Compatibility | TCL NEXTPAPER 14,NXTPAPER 11 Gen 2,NXTPAPER 11 PLUS & TAB 11 FE |
|---|
| Product Width | 0.9 cm |
|---|---|
| Product Depth | 2 cm |
| Product Height | 5 cm |
| Product Weight | 0.01 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###









