- Cart is empty
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:

Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Zip through the city with confidence using the Segway F2 II 400W Electric KickScooter, your ultimate companion for urban mobility. Its powerful motor and smart battery performance keep you moving farther and faster, while premium suspension smooths out every bump. Enhanced with turn indicators and Apple Find My tracking, the F2 II is designed for both safety and convenience, no matter where you go.
Key Features
1Eco Mode Range: Tested while riding with a full battery, 75 kg (165 lbs.) load, 25°C (77°F), at 15km/h (9.3 mph) speed on pavement.
2Sport Mode Range: Tested while riding with a full battery, 75 kg (165 lbs.) load, 25°C (77°F), at 25km/h (15.5 mph) speed on pavement.
3Max. Climbing Slope: Tested while riding with 70% ( ± 10%) battery, 75 kg (165 lbs) load, at a speed of 15 km/h (9.3 mph) climbing up a 10 m long slope ( the speed greater than 6 km/h (3.7 mph) when passing through the slope).
4The product is protected against low pressure water stream from any angle, which has been rated IPX5 for water resistance according to the IEC Standard 60529 and has been tested under controlled conditions.Do not charge the product when it is wet or in a moist environment. Immersion in liquid and the resulting damage is not covered by the warranty.
5Please enable the vehicle to connect to Apple Find My network and pair the vehicle in Find My app. Then you can locate your vehicle via Find My app in your iPhone, iPad, Mac, etc., as well as via Find Items app on iWatch. To use the Apple Find My to locate this item, the latest version of iOS, iPadOS, or macOS is recommended. The Find Items app on Apple Watch requires the latest version of watchOS. Only for Apple devices with iOS 14.5, iPadOS 14.5 and macOS Big Sur 11.1 and above. Apple, Apple Find My, Apple Watch, Find My, iPhone, iPad, iPadOS, Mac, macOS and watchOS are trademarks of Apple Inc. iOS is a trademark of Cisco and is used under license. Use of the Works with Apple badge means that a product has been designed to work specifically with the technology identified in the badge and has been certified by the product manufacturer to meet Apple Find My network product specifications and requirements. Apple is not responsible for the operation of this device or use of this product or its compliance with safety and regulatory standards. *Some of the factors that affect range include speed, number of starts and stops, ambient temperature, etc.
Pick up in store only. Due to freight restrictions, we cannot offer delivery on any Electric Scooter.
| Brand | Segway |
|---|---|
| Product Type | Electric Scooters |
| Model Number | SEGW-F2-II |
| Colour | Black |
| Speed | 25km/h |
|---|---|
| Distance | Max Range 55km |
| Motor Type | 36V 400W |
| Throttle | Thumb Throttle |
| Brake | Front disc brake rear electronic brake |
| Suspension | Front fork spring suspension |
| Headlight / Brake Light | Front and Rear LED light |
| Front Tyre/Wheel | 10-inch tubeless tires |
| Rear Tyre/Wheel | 10-inch tubeless tires |
| Assembled Product Dimensions | 1143 × 570 × 507 mm |
| Maximum Load (Weight) | 120kg |
| Recommended Age | 14+ |
| Required Height | 140 cm+ |
| Foldable | Yes |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (Wh) | 367 Wh |
| Battery Indicator | Yes |
| Charging Method | DC-IN |
|---|---|
| Charge Time | Approx. 6.5 hours |
| Standard Charging | 70W |
| Connectivity Type | Bluetooth |
|---|
| IP Rating | IPX5 |
|---|
| Product Width | 57 cm |
|---|---|
| Product Depth | 114.3 cm |
| Product Height | 123.7 cm |
| Product Weight | 17.3 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
1 x F2 II
1 x Information Card
1 x 7/64'' (3mm) Hex Wrench
5 x M5 Screw
1 x Battery Charger
1 x Valve Stem Extension
With Product CareTM you have certainty that your product is covered for a specific period of time. If, during the Product CareTM term, your product fails to operate as a result of an Eligible Fault*, we will provide a one-off replacement of Your Product.
Our experienced support team ensures that the assessment, replacement or remedy process under your Product CareTM is a convenient experience. Whether you are experiencing a product fault or needing toll free technical assistance, our team is here to provide support every step of the way.
Redeem exclusive Additional Benefits which will help you maintain your product and assist in an additional purchase.
There are exclusions and limitations to Product CareTM. This section should always be read in conjunction with the Terms and Conditions for Product CareTM.
Learn more about Product CareTM.
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###









