- Cart is empty
JBL Endurance Race Sport True Wireless In-Ear Headphones - White (JBLENDURACEWHTAS)
JBL Endurance Race Sport True Wireless In-Ear Headphones - White (JBLENDURACEWHTAS)
Boasting the perfect trifecta of robust design, rich sound, and premium comfort, the JBL Endurance Race Sport True Wireless In-Ear Headphones are here to keep up with your active lifestyle. This device equips a competitive 6mm dynamic driver, up to 30 hours of battery life, and Twistlock technology, making it ideal for everyday wear. It also incorporates Ambient Aware and TalkThru so you can seamlessly chime into conversations and stay mindful of your surroundings. Plus, this unit’s IP67 waterproof and dustproof structure lets you use it even in your most intense workouts.
Key Features
| Brand | JBL |
|---|---|
| Product Type | In-Ear Headphones |
| Model Number | JBLENDURACEWHTAS |
| Colour | White |
| True Wireless | Yes |
|---|---|
| On-Ear Controls | Yes |
| Sports Headphones | Yes |
| Driver Size (Headphone) | 6 mm |
| Sensitivity/Sound Pressure Level | 99 |
| Headphone Frequency Response | 20 Hz - 20 kHz |
| Impedance (Headphone) | 16 ohm |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 1 |
| Charging Port Type | USB Type-C |
|---|---|
| Charging Case Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
| Headset Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Headset Charge Time | Approx. 2 hours |
| Headphone Quick Charging Time | 10 Mins for 1 Hour Play time |
| Wireless Charging Enabled | Yes |
| Music playtime with Bluetooth on | 10 hours |
| Additional Runtime with Charging Case | 20 hours |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Bluetooth Range | Up to 10m |
| Bluetooth Version | v5.2 |
| Bluetooth Profiles | A2DP V1.3, AVRCP V1.6, HFP V1.7 |
| Maximum Paired Devices | 1 |
| IP Rating | IP67 |
|---|---|
| Durability Feature | Water Resistant, Splash Resistant, Sweat Resistant |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | JBL Headphone App |
| Compatible Mobile Operating System | Android, iOS |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###













