- Cart is empty
JBL Tune 720BT Wireless Over-Ear Headphones - White (JBLT720BTWHT)
JBL Tune 720BT Wireless Over-Ear Headphones - White (JBLT720BTWHT)
Hear your music your way with the JBL Tune 720BT Wireless Over-Ear Headphones. This pair of headphones outputs the renowned JBL Pure Bass Sound, ensuring a clear, detailed listening experience unlike any other. It also works in tandem with the JBL Headphones app, allowing you to remotely adjust EQ to suit your preferences. Plus, it flaunts a lightweight design for optimal wearing comfort every time.
Key Features
*JBL Tune 720BT Wireless Over-Ear Headphones - White only. Other colour variations are sold separately.
| Brand | JBL |
|---|---|
| Product Type | Over-Ear Headphones |
| Model Number | JBLT720BTWHT |
| Colour | White |
| On-Ear Controls | Yes |
|---|---|
| Driver Type (Headphone) | Dynamic |
| Driver Size (Headphone) | 40 mm |
| Sensitivity/Sound Pressure Level | 95dB |
| Headphone Frequency Response | 20 Hz-20 kHz |
| Impedance (Headphone) | 32 ohm |
| Foldable | Yes |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Microphone Sensitivity | -40dBV@1kHz/Pa |
| Headset Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Headset Battery Capacity | 500 mAh |
| Headset Charge Time | 2 hours from empty |
| Battery Life/ Playtime with Full-charge | Up to 76 hours |
| Charging Method | USB Type-C |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Bluetooth Version | v5.3 |
| Bluetooth Profiles | HFP v1.7.2, AVRCP v1.6.2, A2DP v1.3.2 |
| Durability Feature | Water Resistant |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | JBL Headphone App |
| Compatible Mobile Operating System | Android, iOS |
| Operating Temperature | Maximum 45 °C |
|---|
| Product Width | 5.6 cm |
|---|---|
| Product Depth | 20.5 cm |
| Product Height | 22.3 cm |
| Product Weight | 0.45 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











