- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 19th May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
iDance GrooveX1 Portable Bluetooth Party Speaker with Mic - Black (GROOVE-X1)
iDance GrooveX1 Portable Bluetooth Party Speaker with Mic - Black (GROOVE-X1)
Press play and get the party started with this iDance GrooveX1 Portable Speaker! This nifty device features superb sounds, reliable Bluetooth connectivity, a wired microphone, USB playback, and more. It also offers Sharing Mode, which allows you to connect two GrooveX1 speakers on the same source for a more fun-tastic experience. Additionally, this speaker incorporates LED lights to illuminate the room as you sing and dance.
Key Features
| Brand | iDance |
|---|---|
| Product Type | Portable Bluetooth Speakers |
| Model Number | GROOVE-X1 |
| Colour | Black |
| Speaker Power Output | 12W |
|---|---|
| Impedance | 3 ohm |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 75 dB |
| Driver Size (Speaker) | 150mm |
| Audio Connector to Source | Aux In 3.5mm |
|---|
| Microphone Included | Yes |
|---|---|
| Microphone Cable Length | 2.5 m |
| Microphone Type | Handheld |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Battery Capacity (mAh) | 2400 mAh |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Range | 10m |
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Typical Power Consumption | 4.44W |
|---|
| Product Width | 26 cm |
|---|---|
| Product Depth | 17 cm |
| Product Height | 39 cm |
| Product Weight | 2 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 19th May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###








