- Cart is empty
Clearance Terms
This item is final clearance, and available in limited stock numbers.
DeLonghi Eclettica 4 Slice Toaster - Bold Black (CTY4003.BK)
DeLonghi Eclettica 4 Slice Toaster - Bold Black (CTY4003.BK)
Clearance Item | Not available in all stores
Stocks are limited and not available in all stores. Purchase online or instore today to secure your product. Availability can change quickly – please contact your local store or use our Contact Us page for the most up‑to‑date information.
Elevate your kitchen’s functionality and aesthetics with the De'Longhi Eclettica 4 Slice Toaster. Featuring an Italian design and a glossy stainless steel finish, this premium appliance adds a stylish touch to your breakfast table. The four extra-wide, deep slots with self-centring racks accommodate various bread sizes with ease. Furthermore, with 6 browning controls and dual independent settings, you can toast any bread to your preferred level.
Key Features
*De'Longhi Eclettica 4 Slice Toaster only. Compatible De'Longhi Eclettica 1.7 Kettle and other toaster colour variants are sold separately.
| Brand | DeLonghi |
|---|---|
| Product Type | Toasters |
| Model Number | CTY4003.BK |
| Colour | Black |
| Toaster Capacity |
|
|---|---|
| Toaster Feature |
|
| Number of Settings | 6 progressive browning controls and dual independent settings |
|---|
| Material Type | Stainless Steel |
|---|
| Corded or Cordless | Corded |
|---|---|
| Cord Length | 0.9m |
| Wattage/Voltage | 1800W |
| Product Width | 30.3 cm |
|---|---|
| Product Depth | 31 cm |
| Product Height | 21 cm |
| Product Weight | 2.8 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
This item is final clearance, and available in limited stock numbers.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###










