- Cart is empty
Mova 600 Robotic Lawn Mower - Black (010901AA000026)
Mova 600 Robotic Lawn Mower - Black (010901AA000026)
Available on 60 months of equal Interest Free instalments:

Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
|
Extended Range Item | Available by Special Order Only Delivery expectation: 1-2 weeks |
Experience the effortless luxury of a perfectly polished yard with the Mova 600 Robotic Lawn Mower! Driven by precise UltraView™ Environmental Sensing Technology and Smart Obstacle Avoidance, this silent worker maps your lawn with surgical accuracy to ensure every blade of grass is cut to perfection. It also masterfully helps maintain a lush, carpet-like finish across 600 square metres, allowing you to eliminate the hassle yard work hassles and reclaim your weekends. Furthermore, this unit lets you manage dual maps, multi-zones, and no-go zones, so you can just sit back and relax while your lawn stays fresh all season long.
Key Features
1 360° × 59° wide-angle: The LiDAR features 360 degrees horizontal field of view and 59 degrees vertical field of view. Based on our in-house lab data.
2 30m detection distance, centimetre-level precision: Based on our in-house lab data.
3 Comprehensive edge cutting: Applies only to boundaries with no height differences. Please ensure the boundary the mower walks on is level with the lawn and free of steps or gaps for smoother lawn care.
4 20 to 60mm cutting height: Refers to the distance between the blade disc and the ground. Based on our in-house lab data.
5 An initial schedule is automatically generated once the map is created. You can then easily customise and modify the plan to suit your preferences. The dual-schedule feature applies only to All-Area/Zone Mowing Modes.
6 60dB: Based on our in-house lab data. This data represents the sound level of the mower in standard cutting mode.
7 The dual-map feature requires buying another charging station. Supporting charging stations and adapters are available for sale.
| Brand | Mova |
|---|---|
| Product Type | Robotic Lawn Mowers |
| Model Number | 010901AA000026 |
| Colour | Black |
| Cutting Width | 20 cm |
|---|---|
| Cutting Height | 2 - 6 cm (Adjustable) |
| Cutting Features | UltraView™ 3D LiDAR Navigation. Suitable for outdoor lawns up to 600 m². |
| Number of Modes | 5 Mowing Modes: All-Area, Zone, Edge, Spot, Manual |
|---|
| Technology Type | UltraView™ 3D LiDAR Environmental Sensing & Mapping |
|---|---|
| Sensors | 3D LiDAR, Obstacle Detection Sensors, Pet Detection, Virtual Boundary Sensors, Lift & Tilt Safety Sensors, Slope & Incline Sensors |
| Number of Attachment | 6 x Attachments |
|---|---|
| Attachments - List | Charging Tower, 10m Extension Cable, Power Supply, Cleaning Brush, Spare Blades & Bolts, Lint‑Free Cloth |
| Connectivity Type | Bluetooth (Optional Link Module for Remote Control) |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Mova Home App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS |
| Corded or Cordless | Cordless |
|---|---|
| Cord Length | 10m |
| Battery Type | Lithium-ion Battery - 18 V, 2.5 Ah (45 Wh) |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Time | 90 minutes |
| Product Width | 41.9 cm |
|---|---|
| Product Depth | 27.9 cm |
| Product Height | 64.3 cm |
| Product Weight | 10 kg |
| Packaged Width | 39.2 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 52.6 cm |
| Packaged Height | 87.5 cm |
| Packaged Weight | 18.6 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
With Product CareTM you have certainty that your product is covered for a specific period of time. If, during the Product CareTM term, your product fails to operate as a result of an Eligible Fault*, we will provide a one-off replacement of Your Product.
Our experienced support team ensures that the assessment, replacement or remedy process under your Product CareTM is a convenient experience. Whether you are experiencing a product fault or needing toll free technical assistance, our team is here to provide support every step of the way.
Redeem exclusive Additional Benefits which will help you maintain your product and assist in an additional purchase.
There are exclusions and limitations to Product CareTM. This section should always be read in conjunction with the Terms and Conditions for Product CareTM.
Learn more about Product CareTM.
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###





















