- Cart is empty
Pricing Terms
Special pricing is valid until 10/05/2026.
Dreame D20 Pro Plus Robotic Vacuum & Mop with Auto-Emptying Docking Station - Black (R2566Q)
Dreame D20 Pro Plus Robotic Vacuum & Mop with Auto-Emptying Docking Station - Black (R2566Q)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $979 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Transform your floor maintenance routine using the Dreame D20 Pro Plus Robotic Vacuum & Mop with Auto-Emptying Docking Station. Featuring 13,000Pa Vormax™ Suction and a HyperStream Detangling DuoBrush, this device effortlessly removes dust, food crumbs, pet hair, and debris for a deep, thorough clean. It also incorporates 3D structured light and smart Pathfinder technology, so it can seamlessly navigate across spaces and cover every corner. Plus, this unit offers 150 days of hands-free dust collection for uninterrupted cleaning.
Key Features
| Brand | Dreame |
|---|---|
| Product Type | Robotic Vacuum Cleaner & Mop |
| Model Number | R2566Q |
| Colour | Black |
| Cleaning Mode | Vacuum & Mop |
|---|---|
| Navigation Type | LiDAR, LDS |
| Suitable Area | 150m² |
| Auto Mop Lifting | Up to 10.5mm |
| Performance |
|
| Cleaning Power |
|
| Intelligence |
|
| Vacuum Type | Robotic |
|---|---|
| Bagged/Bagless | Robot Bagless / Self Emptying Station Bagged |
| Surface Recommendation | Carpet, wood, tiles, vinyl, laminates |
| Suction Power | 13,000 Pa |
| Dust Bin/Bag Capacity | 0.5L |
| Water Tank Capacity (Mop & Shampooer) | 0.35L |
| Vacuums & Floorcare Feature |
|
| Dust Bin Capacity (Dock) | 5L |
|---|---|
| Docking System |
|
| Docking Station Dimension | 44 x 29.8 45.2 cm |
| Docking Station Power | 75W |
| Main Brush Type | Hyper-Stream Detangling DuoBrush |
|---|
| Vacuum Bags (Quantity In Box) | 2 |
|---|---|
| Compatible Vacuum Bag | DRE-D20PP-BAG (RDB17) |
| Number of Speed Settings | 1 |
|---|---|
| Number of Modes | 1 -Auto based on floor type |
| Type of Motor | Brushless Motor |
|---|---|
| Motor Power | 75W |
| RPM (revolutions per minute) | Up to 120,000 |
| Noise Level | Approx. 64dB |
| Filter Type | Multi-Layer Filtration System, HEPA (High Efficiency Particulate Air) |
|---|---|
| Filter Feature |
|
| Safety Cut Off | Yes |
|---|---|
| Safety Feature | Overheat protection, Blockage Shutdown |
| Material Type | High-Grade ABS Plastic |
|---|
| Sensors | LDS, Ultrasonic Carpet Detection, Obsticle Avoidance |
|---|
| Wi-Fi Embedded | Yes |
|---|---|
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Smart Functions | Multi-Language option |
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Voice Assistant Type | Alexa, Google |
| Amazon Alexa Built-in | Yes |
| Google Assistant Built-in | Yes |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Dreamehome App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android |
| Corded or Cordless | Robot (Cordless), Docking Station (Corded) |
|---|---|
| Cord Length | 1.5m |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) 5,200mAh |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Time | 285 mins (Charging in Dock) |
| Wattage/Voltage | 75W |
| Power Cable Storage | Yes |
| Product Width | 35 cm |
|---|---|
| Product Depth | 44 cm |
| Product Height | 45.2 cm |
| Product Weight | 7.5 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Special pricing is valid until 10/05/2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











