- Cart is empty
Pricing Terms
Special pricing is valid until 17/10/2026.
Clearance Terms
This item is final clearance, and available in limited stock numbers.
Dyson Gen5detect Absolute Handstick Vacuum Cleaner - Purple/Iron (443066-01)
Dyson Gen5detect Absolute Handstick Vacuum Cleaner - Purple/Iron (443066-01)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,649.00 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Clearance Item | Not available in all stores
Stocks are limited and not available in all stores. Purchase online or instore today to secure your product. Availability can change quickly – please contact your local store or use our Contact Us page for the most up‑to‑date information.
Say goodbye to hidden dust and stubborn dirt around your home with the Dyson Gen5detect Absolute Handstick Vacuum Cleaner. This handy appliance boasts powerful 280 Air Watts suction and a 70-minute run time to provide extended and efficient cleaning sessions. It also has a smart dust detection sensor to ensure that no dirt is left behind. Plus, the HEPA filtration captures allergens, while the hair de-tangling vane prevents clogs and keeps the brush running smoothly.
Key Features
1Suction tested to IEC62885-4 CL5.8 and CL5.9, tested at the flexible inlet, loaded to bin full, in Boost mode by an independent third-party, SGS-IBR Laboratories US in 2022.
2Filtration tested against ASTM F3150, tested in Boost mode by an independent third-party, SGS-IBR Laboratories US in 2022. Filtration efficiency is calculated by comparing the number of standardised dust particles entering the vacuum cleaner against those released. The capture rate may differ depending on the actual environment and the mode.
3Quantity and size of dust displayed on screen vary depending on usage. Examples shown may occur within one or more displayed size ranges. Automatic suction adaptation only occurs in auto mode.
4Dynamic Load Sensing technology only applies in Auto mode with the Digital Motorbar™ cleaner head attached.
5Best accuracy achieved in Auto mode. Auto ramp feature in Auto mode only. Testing based on average in-home usage according to Dyson's internal test data.
6Compared to the original Dyson Laser Slim Fluffy™ cleaner head. Effectiveness is influenced by ambient light conditions, debris type and surface.
7Applies in Eco mode on hard floor. Actual run time will vary based on power mode, floor type and/or attachments used.
| Brand | Dyson |
|---|---|
| Product Type | Stick Vacuum |
| Model Number | 443066-01 |
| Colour | Purple |
| Vacuum Type | Bagless |
|---|---|
| Suction Power | 262AW |
| Dust Bin/Bag Capacity | 0.77L |
| Vacuums & Floorcare Feature |
|
| Main Brush Type | Fluffy Optic Ceaner Head |
|---|---|
| Brushes & Tools Feature |
|
| Number of Modes | 3 (Auto mode automatically adjusts suction power across different floor types to maximise battery life. Boost mode is for more intensive, spot cleaning and Eco mode for longer cleans on all floor types) |
|---|
| Filter Type | Whole-machine HEPA filtration |
|---|---|
| Filter Feature |
|
| Technology Type | 14 Cyclones Technology |
|---|
| Corded or Cordless | Cordless |
|---|---|
| Battery Type | Lithium-ion |
| Run Time (Standard) | 70 mins |
| Removable Battery | Yes |
| Extra Battery | Available Separately |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Time | 4.5 hours |
| Wattage/Voltage | 36V |
| Maximum Power | 280AW |
| Auto Shut Off | Yes |
| Product Width | 25 cm |
|---|---|
| Product Depth | 27.6 cm |
| Product Height | 127.6 cm |
| Product Weight | 3.5 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Special pricing is valid until 17/10/2026.
This item is final clearance, and available in limited stock numbers.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











