- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 19th May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
TP-Link Deco X50-DSL AX3000 Dual-Band Mesh Wi-Fi 6 Router - 1 Pack (White)
TP-Link Deco X50-DSL AX3000 Dual-Band Mesh Wi-Fi 6 Router - 1 Pack (White)
Experience fast, stable connections throughout your home using the TP-Link Deco X50-DSL AX3000 Dual-Band Mesh Wi-Fi 6 Router! Delivering next-level Wi-Fi experience, this powerful router lets you enjoy ultra-fast 3.0Gbps speeds and reliable Super VDSL2 350 Mbps downstream speeds. It also features Seamless Roaming, so you can easily access the internet even as you move from one room to another.
Key Features
*Maximum wireless signal rates are the physical rates derived from IEEE Standard 802.11 specifications. Actual wireless data throughput and wireless coverage, and quantity of connected devices are not guaranteed and will vary.
**Actual DSL downlink speeds vary between households. Factors affecting DSL speeds include the internet service level, real-time network capacity, equipment and client limitations, and environmental factors.
***HomeShield includes the Free Basic Plan. Fees apply for the Pro Plan. Visit tp-link.com/homeshield for more information.
| Brand | TP-Link |
|---|---|
| Product Type | Mesh Networking |
| Model Number | Deco X50-DSL |
| Colour | White |
| Operation Modes |
|
|---|---|
| Wi-Fi Speed (2.4 GHz) | 574 Mbps |
| Wi-Fi Speed (5 GHz) | 2402 Mbps |
| Antenna Placement | Internal |
| Number of Internal Antenna | 4 |
| Wi-Fi Coverage | 232 Square Meters |
| Wi-Fi Encryption | WPA/WPA2/WPA3 |
| VPN Support | Yes |
| Router Ports | 4 x Gigabit Ports |
| Supported Protocols | IPv4, IPv6 |
| Guest Network Support | Yes |
| MU-MIMO Support | Yes |
| Firewall Support | SPI |
| Transmit Power | CE: <20 (2.4 GHz), <23 (5 GHz) dBm |
| WAN Types | Dynamic IP/Static IP/PPPoE/L2TP/PPTP |
| LED Indicator | Yes |
| Reset Button | Yes |
| Quality of Service (QoS) | Yes |
| Parental Control | Yes |
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
|---|---|
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 6 |
| Supported IEEE Standards | 802.11a/n/ac/ax 5 GHz, 802.11b/g/n/ax 2.4 GHz |
| Certifications | CE, FCC, IC, RoHS, RCM, JPA, JRF, VCCI |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Deco App |
| Wattage/ Voltage | 100-240V~50/60Hz 0.6A |
|---|---|
| Maximum Power Consumption | 19.7W |
| Operating Temperature | 0℃~40℃ (32℉ ~104℉) |
|---|---|
| Operating Humidity | 10%~90% non-condensing |
| Storage Temperature | -40°C~60°C (-40 °F~140 °F) |
| Storage Humidity | 5%~90% RH |
| Product Width | 21.3 cm |
|---|---|
| Product Depth | 21.3 cm |
| Product Height | 12.4 cm |
| Product Weight | 1.3 kg |
| Manufacturers | 36 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 19th May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###










