- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
TP-Link AV600 Powerline with 600Mbps Wi-Fi 4 Range Extender - White
TP-Link AV600 Powerline with 600Mbps Wi-Fi 4 Range Extender - White
Expand your home internet coverage effortlessly with the TP-Link AV600 Powerline with 600Mbps Wi-Fi 4 Range Extender. This device delivers 600Mbps lag-free wired internet by using your home’s power outlet and wireless Wi-Fi coverage up to 300Mbps. It also offers easy one-touch Wi-Fi cloning and a smart app for full network control, making staying connected simpler than ever.
Key Features
*The theoretical maximum channel data transfer rate is derived from HomePlug AV specifications. Actual data transfer rate will vary from network environment including distance, network traffic, noise on electrical wires, building material and construction, quality of electrical installation and other adverse conditions.
**Powerline adapters need to be connected to the same electrical circuit.
| Brand | TP-Link |
|---|---|
| Product Type | Powerline |
| Model Number | TL-WPA4220KIT |
| Colour | White |
| Wi-Fi Speed (2.4 GHz) | 300 Mbps |
|---|---|
| Wi-Fi Encryption | WEP, WPA/WPA2, WPA-PSK/WPA2-PSK Encryption |
| Router Ports | 2 x 10/100Mbps Ethernet Port |
| LED Indicator | PWR, PLC, ETH, Wi-Fi/Wi-Fi Clone |
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
|---|---|
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 4 |
| Supported IEEE Standards | 802.11b/g/n |
| Certifications | CE, RoHS |
|---|
| Compatible Operating System | Windows 2000/XP/2003/Vista, Windows 7/8, Mac, Linux |
|---|
| Maximum Power Consumption | 7.6W |
|---|---|
| Typical Power Consumption | 7.2W |
| Standby Power Consumption | 4.6W |
| Operating Temperature | 0°C~40°C (32°F ~104°F) |
|---|---|
| Operating Humidity | 10%~90% non-condensing |
| Storage Temperature | -40°C~70°C (-40°F ~158°F) |
| Storage Humidity | 5%~90% non-condensing |
| Product Width | 5.4 cm |
|---|---|
| Product Depth | 4 cm |
| Product Height | 9.4 cm |
| Product Weight | .35 kg |
| Manufacturers | 36 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###






