- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 19th May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
D-Link DSL-226 N300 Single-Band Wi-Fi 4 Router - White
D-Link DSL-226 N300 Single-Band Wi-Fi 4 Router - White
Enjoy fast and reliable internet with the D-Link DSL-226 N300 Single-Band Wi-Fi 4 Router. This unit delivers high-speed connectivity and seamless multi-user support, making it ideal for any home. With four Ethernet LAN ports, you can easily connect your gaming consoles, PCs, and streaming devices for a wired performance boost. Additionally, it comes equipped with advanced security features like WPA, WPA2, and WPS to protect your connection from outages and online threats.
Key Features
| Brand | D-Link |
|---|---|
| Product Type | Routers |
| Model Number | DLDSL226 |
| Colour | White |
| Operation Modes |
|
|---|---|
| Wi-Fi Speed (2.4 GHz) | 300Mbps |
| Max Download Speed | Up to 100Mbps |
| Antenna Placement | External |
| Number of External Antenna | 2 |
| Wi-Fi Encryption | WPA, WPA2 |
| VPN Support | Yes |
| Router Ports | 4 x 10/100 LAN ports, 1 x 10/100 WAN port |
| USB Sharing Support | Yes |
| Supported Protocols | IPv4, IPv6 |
| Guest Network Support | Yes |
| WPS Support | Yes |
| Firewall Support | SPI |
| WAN Types | PPPoE, PPTP, Dynamic IP |
| LED Indicator | Signal Strenth, Power, Internet, LAN, Wi-Fi |
| Reset Button | Yes |
| Quality of Service (QoS) | Yes |
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
|---|---|
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 4 |
| Supported IEEE Standards | 802.11n |
| USB Specification | USB 3.0 |
|---|
| Operating Temperature | 0° to 40°C |
|---|---|
| Operating Humidity | 10% to 90% |
| Storage Temperature | -20° to 65°C |
| Storage Humidity | 5% to 95% |
| Product Width | 10 cm |
|---|---|
| Product Depth | 3.5 cm |
| Product Height | 14 cm |
| Product Weight | 0.15 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 19th May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###







