- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Tuesday 5th May 2026 until midnight Monday 1st June 2026.
Netgear Nighthawk RAX50 AX6 AX5400 Dual-Band Wi-Fi 6 Router
Netgear Nighthawk RAX50 AX6 AX5400 Dual-Band Wi-Fi 6 Router
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $357 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Clearance Item | Not available in all stores
Stocks are limited and not available in all stores. Purchase online or instore today to secure your product. Availability can change quickly – please contact your local store or use our Contact Us page for the most up‑to‑date information.
Upgrade your network with the Netgear RAX50 Nighthawk AX5400 AX6 6-Stream Dual-Band Wi-Fi 6 Router. Ideal for modern households, this device boasts blazing-fast Wi-Fi speeds of up to 5.6 Gbps, smooth 4K UHD streaming with a Triple-core 1.5GHz processor, advanced Wi-Fi 6 technology, and 6-stream capability. Additionally, it packs multiple security technologies to keep your family and devices protected against online threats. Now you can say goodbye to buffering and lags, and hello to seamless browsing, gaming, and streaming!
Key Features
| Brand | Netgear |
|---|---|
| Product Type | Routers |
| Model Number | RAX50-100APS |
| Colour | Black |
| Processor Type | Triple-Core |
|---|---|
| Processor Speed | 1.5 GHz |
| Operation Modes |
|
|---|---|
| Wi-Fi Speed (2.4 GHz) | 600Mbps |
| Wi-Fi Speed (5 GHz) | 4800Mbps |
| Max Download Speed | 1Gb/s |
| Max Upload Speed | 1Gb/s |
| Antenna Placement | Detachable |
| Number of External Antenna | 4 |
| Wi-Fi Encryption | WPA3 |
| VPN Support | Yes |
| Router Ports | 5 x RJ45 Gigabit Ethernet, 1 x USB 3.0 |
| Guest Network Support | Yes |
| MU-MIMO Support | 4 x 4 |
| Beamforming Support | Yes |
| Parental Control | Yes |
| Encryption | 802.11i, 128-bit AES encryption with PSK |
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
|---|---|
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 6 |
| Supported IEEE Standards | 802.11ax |
| USB Specification | USB 3.0 |
|---|
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Amazon Alexa Compatible | Yes |
| Google Assistant Compatible | Yes |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Nighthawk App |
| Compatible Mobile Operating System | Microsoft Internet Explorer 11 or higher, Microsoft Edge, Google Chrome 55 or higher, Firefox 45 or higher, Safari 10 or higher |
| Compatible Operating System | Microsoft Windows 7, 8, 10, Vista, XP, 2000, Mac OS, UNIX, or Linux |
| Product Width | 29.6 cm |
|---|---|
| Product Depth | 5.7 cm |
| Product Height | 20.6 cm |
| Product Weight | .60 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Tuesday 5th May 2026 until midnight Monday 1st June 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###






