- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Tuesday 5th May 2026 until midnight Monday 1st June 2026.
Netgear Nighthawk RAXE300 AX8 AXE7800 Tri-Band Wi-Fi 6E Router
Netgear Nighthawk RAXE300 AX8 AXE7800 Tri-Band Wi-Fi 6E Router
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $331 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Clearance Item | Not available in all stores
Stocks are limited and not available in all stores. Purchase online or instore today to secure your product. Availability can change quickly – please contact your local store or use our Contact Us page for the most up‑to‑date information.
Enjoy stable connections anywhere in your house with the Netgear RAXE300 Nighthawk AXE7800 AX8 8-Stream Tri-band Wi-Fi 6E Router! A perfect choice for your home, this nifty router offers faster streaming, gaming, and video conferencing across multiple devices. It also incorporates numerous innovative features, such as Wi-Fi 6E technology, WPA3 Security, a Multi-Gigabit LAN port, and a powerful Quad-core 1.7GHz Processor.
Key Features
*Maximum wireless signal rate derived from IEEE 802.11 specifications. Actual data throughput and wireless coverage will vary and be lowered by network and environmental conditions, including network traffic volume, device limitations, and building construction. NETGEAR makes no representations or warranties about this product’s compatibility with future standards. Up to 7.8Gbps wireless speeds are achieved when connecting to other 802.11ax 7.8Gbps devices.
**NETGEAR Armor™ requires a paid subscription after the initial 30-day complimentary trial. Visit www.netgear.com/armor.
***NETGEAR Smart Parental Controls™ Premium requires a paid subscription after the 30-day free trial. Visit www.netgear.com/spc for more information.
| Brand | Netgear |
|---|---|
| Product Type | Routers |
| Model Number | RAXE300-100APS |
| Processor Type | Quad-Core |
|---|---|
| Processor Speed | 1.7 GHz |
| RAM Type | DDR4 |
|---|
| Operation Modes |
|
|---|---|
| Wi-Fi Speed (2.4 GHz) | 600Mbps |
| Wi-Fi Speed (5 GHz) | 7800Mbps |
| Antenna Placement | Internal |
| Number of Internal Antenna | 6 |
| Wi-Fi Coverage | 230 Square Meters |
| Wi-Fi Encryption | WPA3 |
| VPN Support | Yes |
| Router Ports | 1 x 2.5Gbps, 5 x Gigabit Ethernet, USB-C 3.0 |
| USB Sharing Support | Yes |
| Supported Protocols | IPv4, IPv6 |
| Guest Network Support | Yes |
| MU-MIMO Support | 4 x 4 |
| Beamforming Support | Yes |
| Firewall Support | SPI |
| Reset Button | Yes |
| Game Boost/ Acceleration | Yes |
| Quality of Service (QoS) | Yes |
| Parental Control | Yes |
| Traffic Monitor | Yes |
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 6E |
|---|---|
| Supported IEEE Standards | 802.11ax |
| Product Width | 20.79 cm |
|---|---|
| Product Depth | 16.43 cm |
| Product Height | 34.1 cm |
| Product Weight | 1.01 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Tuesday 5th May 2026 until midnight Monday 1st June 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###







