- Cart is empty
Stay connected with your loved ones at home using this innovative Flipside Enabot EBO SE Pet Robot! A great addition to any modern household, this nifty device features a 1080p@30fps HD camera, two-way voice and one-way video function, Starlight Night Vision, Automatic Patrol, Fixed-Point Security, motion detection, and more. It is the perfect companion for people who go out a lot and still want to check in with their family. Now you can monitor and accompany your children, the elderly, or even your pet!
Key Features
*Can be expanded up to 256GB via an SD memory card. SD memory card is sold separately.
**For data transmission, information is transmitted with multiple-level encrypted private protocols. For data storage, the image/video data will be stored on local SD card inside Enabot camera and your smartphone if you record it. For user authentication, there will be one administrator. The administrator will be notified every time when camera is being accessed by anyone else.
***Windows and Mac systems are not supported at the moment.
| Brand | Flipside |
|---|---|
| Product Type | Smart Pet Accessories |
| Model Number | 20195 |
| Number of Cameras | 1 |
|---|
| Expandable Memory | Yes |
|---|---|
| Memory Card Type | SD Card |
| Memory Card Capacity | Up to 256 GB |
| Video Format | 1080p HD |
|---|---|
| Frame Rate | 30fps |
| Built-In Speakers | Yes |
|---|
| Built-In Microphones | Yes |
|---|
| Battery Type | Lithium Polymer (LiPo) |
|---|---|
| Battery Capacity (mAh) | 2500 mAh |
| Battery Life | Up to 4 hours |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Power Cable Length | 0.95 m |
|---|
| Product Width | 9.6 cm |
|---|---|
| Product Depth | 8.9 cm |
| Product Height | 9.6 cm |
| Product Weight | 0.28 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
With Product CareTM you have certainty that your product is covered for a specific period of time. If, during the Product CareTM term, your product fails to operate as a result of an Eligible Fault*, we will provide a one-off replacement of Your Product.
Our experienced support team ensures that the assessment, replacement or remedy process under your Product CareTM is a convenient experience. Whether you are experiencing a product fault or needing toll free technical assistance, our team is here to provide support every step of the way.
Redeem exclusive Additional Benefits which will help you maintain your product and assist in an additional purchase.
There are exclusions and limitations to Product CareTM. This section should always be read in conjunction with the Terms and Conditions for Product CareTM.
Learn more about Product CareTM.
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###










