- Cart is empty
Eufy C30 2K Wireless Video Doorbell - Black (T8224T11)
Eufy C30 2K Wireless Video Doorbell - Black (T8224T11)
Experience the future of home security with the Eufy C30 Video Doorbell! A must-have for your home or business, this handy device gives you a closer look at who’s outside, hear what they’re saying, and interact with them without opening the door. It also packs various functionalities including a 135° field of view, Night Vision, and Motion Detection for added peace of mind.
Key Features
*If you choose to use cloud-based features such as Cloud Backup or push notifications with thumbnail previews, videos or thumbnail previews will be sent to the cloud as needed to provide your selected features.
| Brand | Eufy |
|---|---|
| Product Type | Doorbells |
| Model Number | T8224T11 |
| Colour | Black |
| Night Vision | Yes |
|---|---|
| Night Vision Distance | Up to 10m |
| Siren | No |
| Event Trigger | Yes |
| Motion Detection | Yes |
| Detection Range | Up to 10m |
| Output Notification | Push Notifications |
| Out of Range Alert | No |
| Low Battery Alert | Yes |
| Number of Cameras | 1 |
|---|---|
| Field of View | 135° (Horizon 113°, Vertical 60°) |
| Camera Resolution | 2K (2304x1296) |
| Internal Storage Type | Flash Drive |
|---|---|
| Internal Storage Capacity | 32 GB |
| Expandable Memory | Yes |
| Memory Card Type | microSD |
| Memory Card Capacity | Up to 128 GB |
| Memory Card Included | Yes |
| Recording Modes | Event |
|---|
| Built-In Speakers | Yes |
|---|---|
| Number of Speakers | 1 |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 1 |
| Battery Type | Lithium Polymer (LiPo) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 5000 mAh |
| Battery Life | Up to 2 months |
| Charging Method | USB TYPE-C |
|---|
| Product Width | 5.4 cm |
|---|---|
| Product Depth | 2.8 cm |
| Product Height | 14 cm |
| Product Weight | 0.3 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###














