- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 19th May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
Ring Spotlight Cam Pro 2K Outdoor Wireless Smart Security Camera - 1 Pack (White)
Ring Spotlight Cam Pro 2K Outdoor Wireless Smart Security Camera - 1 Pack (White)
Take your home surveillance to the next level with the Ring Spotlight Cam Pro 2K Outdoor Wireless Smart Security Camera. A great solution for monitoring your premises, this camera packs an array of advanced features such as 3D Motion Detection, Bird’s Eye View, LED Spotlights, and Siren. It also employs Wi-Fi connectivity, allowing you to remotely control your cam, get real-time alerts, and access the live view feature via the intuitive Ring app.
Key Features
*Dynamic switching between the plug-in and battery power modes requires the purchase of a plug-in adapter.
| Brand | Ring |
|---|---|
| Product Type | Security Cameras |
| Model Number | B09DRX62ZV |
| Colour | White |
| IR Wavelength | Two 3000°K spotlights |
|---|---|
| Night Vision | Yes |
| Night Vision Distance | Up to 30ft |
| Siren | Yes |
| Event Trigger | Yes |
| Motion Detection | Yes |
| Detection Range | Up to 9m |
| LED Indicator | WiFi |
| Integrated LED Light | Yes |
| Use Option | Outdoor |
|---|---|
| Field of View | Horizontal: 140°, Vertical: 80° |
| Camera Resolution | 2K |
| Video Format | 2K, 1080p HD |
|---|---|
| Recording Modes | Audio, Continuous, Event, Manual, Motion Detection |
| Built-In Speakers | Yes |
|---|---|
| Number of Speakers | 1 |
| Two-Way Talk | Yes |
|---|---|
| Audio Recording | Built-In Microphone |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 1 |
| Battery Type | Lithium Polymer (LiPo) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 6040 mAh |
| Charging Method | Micro USB |
|---|
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
| Supported IEEE Standards | 802.11 b/g/n |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| IP Rating | IP65 |
|---|---|
| Durability Feature | Water Resistant |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Ring App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS, Windows Mobile |
| Operating Temperature | -20.5°C to 48.5°C |
|---|
| Product Width | 8.15 cm |
|---|---|
| Product Depth | 13.5 cm |
| Product Height | 7.78 cm |
| Product Weight | 1 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 19th May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###










