- Cart is empty
Swann 4K 8MP Indoor/Outdoor Wired Security Camera with Floodlight & Wi-Fi Connectivity - White
Swann 4K 8MP Indoor/Outdoor Wired Security Camera with Floodlight & Wi-Fi Connectivity - White
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $329 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Give your home the security it deserves with the Swann 4K 8MP Indoor/Outdoor Wired Security Camera with Floodlight & Wi-Fi Connectivity. A practical investment for any home, this security system offers 4K HD resolutions, built-in floodlights, night vision, wide viewing angle, a 2-way audio feature, and more. Plus, it supports the Swann Security app, so you can easily access various settings, voice assistants, and get instant alerts.
Key Features
| Brand | Swann |
|---|---|
| Product Type | Security Cameras |
| Model Number | SWIFI-4KFLOCAM-AU |
| Night Vision | Yes |
|---|---|
| Night Vision Distance | 100ft / 30m (Color) and 65ft / 20m (B&W) |
| Siren | Yes |
| Event Trigger | Yes |
| Motion Detection | Yes |
| Output Notification | Push notification |
| Low Battery Alert | Yes |
| LED Indicator | Power |
| Max Brightness | 2600 Lumens |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Use Option | Indoor & Outdoor |
|---|---|
| Field of View | 115° Ultra Wide Angle |
| Wide Dynamic Range | Yes |
| Camera Pixels | 8 MP |
| Sensor Type | True Detect |
| Internal Storage Capacity | 32 GB |
|---|---|
| External Storage Options | Cloud |
| Video Format | 4K(8MP) 3840 x 2160 |
|---|
| Built-In Speakers | Yes |
|---|---|
| Number of Speakers | 1 |
| Two-Way Talk | Yes |
|---|
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 1 |
| Wired / Wireless | Wired with Wi-Fi Connectivity |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 6 |
| Supported IEEE Standards | 802.11ax |
| Amazon Alexa Compatible | Yes |
|---|---|
| Google Assistant Compatible | Yes |
| Durability Feature | Waterproof, Dust Resistant, UV Light Resistant |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Swann Security App |
| Compatible Operating System | iOS 13.0 or later, Android 10.0 or later |
| AC Power | 100~240V |
|---|---|
| Maximum Power Consumption | 33W |
| Operating Temperature | -20°C to 60°C |
|---|
| Product Width | 16.5 cm |
|---|---|
| Product Depth | 19.2 cm |
| Product Height | 14.6 cm |
| Product Weight | 0.75 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











