- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 19th May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
TP-Link Tapo A100 6700mAh Battery Pack for Tapo Smart Security Cameras
TP-Link Tapo A100 6700mAh Battery Pack for Tapo Smart Security Cameras
Clearance Item | Not available in all stores
Stocks are limited and not available in all stores. Purchase online or instore today to secure your product. Availability can change quickly – please contact your local store or use our Contact Us page for the most up‑to‑date information.
A must-have companion for your Tapo Smart Security Cameras, this TP-Link Tapo A100 6700mAh Battery Pack powers up your unit for days on end. It also highlights a handy 6-way protection that safeguards your camera against over-charging, short-circuit, over-heating, and more, providing added peace of mind. Plus, this battery pack integrates a quick-release function, making it a snap to add to your device.
Key Features
*Actual charging time may vary based on adapter specifications and environmental temperature.
| Brand | TP-Link |
|---|---|
| Product Type | Security Camera Accessories |
| Model Number | Tapo A100 |
| Battery Type | Lithium Battery |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 6700 mAh |
| Charging Method | USB Charging Cable |
|---|---|
| Charge Time | Get your battery fully charged in around 5 hours with a USB charging cable |
| USB Cable Type | USB Adapter Cable |
|---|
| Certifications | CE, RoHS, RCM |
|---|---|
| Compatibility | Compatible with Tapo C420, Tapo C400, and Tapo D230. More products will be supported in the future |
| Wattage/ Voltage | Max Charging Voltage, Current : 5V ,1.5A |
|---|
| Operating Temperature | -20°C~45°C (-4°F–113°F ) |
|---|---|
| Operating Humidity | -20°C~45°C (-4°F~113°F) |
| Storage Temperature | 5%~90%RH, Non-condensing |
| Storage Humidity | 10%~90%RH, Non-condensing |
| Product Width | 8.2 cm |
|---|---|
| Product Depth | 8.2 cm |
| Product Height | 2.9 cm |
| Product Weight | 0.16 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 19th May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###









