- Cart is empty
EcoFlow 110W Lightweight Portable Solar Panel for EcoFlow Power Stations - Black/Grey (EF110WLIGHT)
EcoFlow 110W Lightweight Portable Solar Panel for EcoFlow Power Stations - Black/Grey (EF110WLIGHT)
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $499 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Harness the sun wherever the trail takes you and charge up with the EcoFlow 110W Lightweight Portable Solar Panel for EcoFlow Power Stations. An ultimate off-grid companion, this device features high-performance monocrystalline silicon cells that convert and capture more energy even on overcast days. It also highlights an IP68 weatherproof design, so you can rest assured it can collect power even when it’s in contact with water. Whether you’re experiencing power outages or off to an adventure, this solar panel has got your back.
Key Features
*Only the solar panel is IP68 waterproof, not including the junction box.
**EcoFlow 110W Lightweight Portable Solar Panel only. Compatible devices are not included.
***Please Note: This lightweight portable solar panel is not recommended for certain scenarios, such as hanging long-term outdoors or on vehicles.
| Brand | EcoFlow |
|---|---|
| Product Type | Solar Panels |
| Model Number | EF110WLIGHT |
| Colour | Black & Grey |
| Material Type | N Type TOPCon Monocrystalline silicon |
|---|---|
| Output Ports Type | XT60I-F |
| Input / Output Connector | XT60I |
| Number of Devices can Charges Simultaneously | 1 |
| Cable Length | 1m |
| Features (Accessories) |
|
| Monocrystalline Rated Wattage | 110W |
| IP Rating | IP68 |
|---|---|
| Durability Feature | Water Resistant, Splash Resistant, Weatherproof |
| Compatibility | EcoFlow Power Stations |
|---|
| Operating Temperature | -20°C to 85°C (-4°F to 185°F) |
|---|
| Product Width | 41.5 cm |
|---|---|
| Product Depth | 2.6 cm |
| Product Height | 194.5 cm |
| Product Weight | 3.3 kg |
| Manufacturers | 60 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###













