- Cart is empty
EcoFlow River 3 Plus 600W Portable Power Station - Black (EFRIVER3PLUS)
EcoFlow River 3 Plus 600W Portable Power Station - Black (EFRIVER3PLUS)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $599 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
From off-grid escapades to unexpected outages, the EcoFlow River 3 Plus 600W Portable Power Station has got your back! This handy device boasts a 600W max combined power output and an array of ports that are ready to accommodate your compatible gadgets. It also only weighs 4.7 kg and has a compact portable design, so you can easily bring it anywhere you go. Plus, there are plenty of ways to power up your River 3 Plus—from AC, Solar Panel, Generator, and In-Car charging.
Key Features
*Requires a compatible portable solar panel/generator accessory (not included).
**Extra EB300 (286Wh) or the EB600 (572Wh) battery is sold separately.
***Car charging accessories are not included.
| Brand | EcoFlow |
|---|---|
| Product Type | Power Banks |
| Model Number | EFRIVER3PLUS |
| Colour | Black |
| Material Type | Plastic |
|---|---|
| Powerbank Capacity | 12000 mAh |
| Number of Charging Port | 4 |
| Input Ports Type | 1 x AC Recharge 360W, 1 x Solar Recharge 220W Max 1 x Car Recharge 220 Max 1 x Generator Recharge 360W |
| Output Ports Type | 3 x AC 600W, 2 x USB-A 12W Max, 1 x USB-C 100W Max, 1 x Car 126W |
| Max Combined Power Output | 600W |
| Number of Devices can Charges Simultaneously | 7 |
| Integrated Display | Yes |
| Charging Method | AC, Solar, Car, Generator |
|---|---|
| Charge Time | AC Recharge 360W 60 mins, Solar Recharge 220W Max 1.5 hrs, Car Recharge 220W Max 3.3 hrs, Generator Recharge 360W 60 mins AC Recharge 360W 60 mins, Solar Recharge 220W Max 1.5 hrs, Car Recharge 220W Max 3.3 hrs, Generator Recharge 360W 60 mins |
| IP Rating | IP54 |
|---|
| Compatibility | Home appliances |
|---|
| Power Cable Length | 1.5 m |
|---|---|
| Wattage/ Voltage | AC220-240V, 50/60Hz |
| Standby Power Consumption | 5.5W |
| Operating Temperature | 20℃ to 30℃ |
|---|
| Product Width | 23.5 cm |
|---|---|
| Product Depth | 15 cm |
| Product Height | 23.5 cm |
| Product Weight | 4.7 kg |
| Manufacturers | 60 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











