- Cart is empty
OPPO A40 4G 128GB Smartphone - Sparkle Black (One NZ/Open Network) with Prepay SIM Card
OPPO A40 4G 128GB Smartphone - Sparkle Black (One NZ/Open Network) with Prepay SIM Card
The OPPO A40 4G 128GB Smartphone features the perfect blend of style, performance, and durability, so you can stay connected anytime, anywhere! Boasting a slim profile and military-grade shock resistance, this device keeps up with your on-the-go lifestyle. It also features a 6.67" screen and a 1000-nit ultra-bright display for crystal-clear visuals. Plus, the A40 is fuelled by a robust 5100mAh battery and supported by 45W SUPERVOOC Flash Charge, so you can enjoy seamless operations and quick powerups.
Key Features
1 OPPO A40 has passed the MIL-STD 810H military-grade shock resistance test and SGS certification, which include multi-angle drop tests, high-intensity impact tests, and other high-standards durability tests. Due to factors such as machine ageing and personal usage habits, the experience may vary. Please refer to the actual experience. Meanwhile, its Multiple Liquid Resistance also resists the splashes of multiple liquids including coffee and soup under the laboratory setting condition. Due to factors such as machine ageing and personal usage habits, the experience may vary. Please refer to the actual experience. Liquid damage is not covered under warranty.
2 Display size is measured diagonally. OPPO A40 display size is 6.67" as a full rectangle. The data will differ slightly, depending on the specific testing method and testing environment. Display brightness is collected from OPPO Labs and the actual data will differ slightly due to the test software version and specific testing environment. Its 90Hz refresh rate may not adapt to all mobile phone usage scenarios.
3 The SUPERVOOC word mark and logos are trademarks owned by Guangdong OPPO Mobile Telecommunications Corp., Ltd.
4 OPPO A40 4G 128GB Smartphone in Sparkle Black only. The other colour option is sold separately.
| Brand | OPPO |
|---|---|
| Product Type | Android Phones |
| Model Number | CPH2669 |
| Colour | Black |
| Model | OPPO A40 |
|---|
| Screen/Panel Type | LCD (Liquid Crystal Display) |
|---|---|
| Screen-Size | 6.67" |
| Screen Resolution | 1604 x 720 |
| Screen Aspect Ratio | 20:9 |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Pixel Density (Pixels per inch) | 264 ppi |
| Maximum Brightness | 1000 nits |
| Processor Brand | Qualcomm |
|---|---|
| Chipset | Snapdragon 6s Gen1 |
| Processor Speed | 1.8 GHz |
| Processor Turbo Speed | 2.2 GHz |
| Rear Camera Type | Single |
|---|---|
| Main Rear Camera | 50 MP |
| Rear Camera Video Quality | 1080P@30fps |
| Camera Flash | Yes |
| Front Facing Camera Type | Single |
|---|---|
| Front Facing Camera | 5 MP |
| Front Camera Video Quality | 1080P@30fps |
| RAM Capacity | 6 GB |
|---|---|
| RAM Type | LPDDR4 |
| Internal Storage Type | Flash Storage |
| Internal Storage Capacity | 128 GB |
| Expandable Memory | Yes |
| Memory Card Type | microSD |
| Memory Card Capacity | Up to 1 TB |
| Memory Card Included | No (Sold Separately) |
| Operating System | Android 14 |
|---|
| Open Network | Yes |
|---|---|
| Cellular Connection | Yes |
| Cellular Network | 4G |
| Network Support | One NZ |
| Number of SIM | Dual SIM |
|---|---|
| SIM Type/Size | Nano SIM |
| SIM Slot Type | SIM 1 + SIM 2 |
| SIM Included | Yes, One NZ SIM Included |
| Headphone Jack Type | 3.5mm |
|---|
| Built-In Speakers | Yes |
|---|---|
| Number of Speakers | 1 |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 1 |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 5100 mAh |
| Charging Method | USB Type - C |
|---|---|
| Quick Charging Time | 30 mins = 50% |
| Standard Charging | 45W |
| Fast Wired Charging Enabled | Yes |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
| Supported IEEE Standards | 802.11ac (a/b/g/n) |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Bluetooth Version | v5.0 |
| USB Port | 1 x USB Type-C |
|---|
| Durability Feature | Water Resistant |
|---|
| NFC | Yes |
|---|
| Product Width | 7.6 cm |
|---|---|
| Product Depth | 0.77 cm |
| Product Height | 16.5 cm |
| Product Weight | 0.18 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###






