- Cart is empty
Samsung Galaxy A26 5G 128GB Smartphone - Black (2degrees/Open Network) with Prepay SIM Card
Samsung Galaxy A26 5G 128GB Smartphone - Black (2degrees/Open Network) with Prepay SIM Card
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $549 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Advanced innovation meets stylish aesthetics in this Samsung Galaxy A26 5G 128GB Smartphone. A great choice for your day-to-day tasks, this device packs various smart features like Circle to Search, Object Eraser, Edit Suggestion, and Photo Remaster. It also boasts an advanced multi-camera system with an OIS feature to ensure clear, steady shots. Plus, this smartphone showcases a slim, elegant design to go well with your different ensembles.
Key Features
*Galaxy A26 5G is rated as IP67. Based on lab test conditions for submersion in up to 1 meter of freshwater for up to 30 minutes. Not advised for beach or pool use. The water and dust resistance of the device is not permanent and may diminish over time due to normal wear and tear.
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Product Type | Android Phones |
| Model Number | SM-A266BZKDXNZ |
| Colour | Black |
| Series | Samsung Galaxy A |
|---|---|
| Model | Samsung Galaxy A26 |
| Screen/Panel Type | Super AMOLED (Super Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode) |
|---|---|
| Screen-Size | 6.7" |
| Screen Resolution | 2340 x 1080 |
| Screen Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Pixel Density (Pixels per inch) | 385 ppi |
| Processor Brand | Exynos |
|---|---|
| Chipset | 1380 (4nm) |
| Processor Type | Octa-Core |
| Processor Speed | 2.4GHz, 2 GHz |
| Rear Camera Type | Triple |
|---|---|
| Main Rear Camera | 50 MP |
| Additional Rear Cameras | 8MP + 2MP |
| Rear Camera Video Quality | UHD 4K (3840 x 2160)@30fps |
| Camera Flash | Yes |
| Front Facing Camera Type | Single |
|---|---|
| Front Facing Camera | 12 MP |
| Additional Front Facing Cameras | UHD 4K (3840 x 2160)@30fps |
| RAM Capacity | 6 GB |
|---|---|
| Internal Storage Type | Flash Storage |
| Internal Storage Capacity | 128 GB |
| Expandable Memory | Yes |
| Memory Card Type | microSD |
| Memory Card Capacity | Up to 1 TB |
| Memory Card Included | No (Sold Separately) |
| Operating System | Android 15 |
|---|---|
| Android Version | One UI 7.0 |
| Open Network | Yes |
|---|---|
| Cellular Connection | Yes |
| Cellular Network | 5G |
| Network Support | 2degrees |
| Number of SIM | Dual SIM |
|---|---|
| SIM Type/Size | Nano SIM |
| SIM Slot Type | SIM 1 + SIM 2 + MicroSD |
| SIM Included | Yes, 2degrees SIM Included |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 5000 mAh |
| Charging Method | USB Type C |
|---|---|
| Standard Charging | 25W |
| Biometric Authentication | Fingerprint |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, Fingerprint Sensor, Gyro Sensor, Geomagnetic Sensor, Light Sensor, Virtual Proximity Sensing |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 6 |
| Supported IEEE Standards | 802.11ax (a/b/g/n/ac) |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Bluetooth Version | v5.4 |
| USB Port | 1 x USB Type C |
|---|
| IP Rating | IP67 |
|---|
| GPS | Yes |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Product Width | 7.8 cm |
|---|---|
| Product Depth | 2.7 cm |
| Product Height | 9.4 cm |
| Product Weight | 0.2 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###









