- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Wednesday 20th May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
Samsung Galaxy S25 FE 5G 256GB Smartphone - Icy Blue (One NZ/Open Network)
Samsung Galaxy S25 FE 5G 256GB Smartphone - Icy Blue (One NZ/Open Network)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,098 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Get an immersive digital experience in a lightweight form factor with the Samsung Galaxy S25 FE 5G 256GB Smartphone. Supercharged with cutting-edge Galaxy AI, this device becomes your pocket-sized assistant, offering convenient voice control, cross-app integration, curated daily updates, tailored suggestions, enhanced image and video processing, plus up to 40% upscaled visuals. It also equips a high-performance Exynos 2400 Deca-Core processor and 8GB RAM for smooth gaming and efficient multitasking. Order your Samsung Galaxy S25 FE today and unlock a world of possibilities!
Key Features
*Samsung account login and Internet connection may be required for certain Al features. Galaxy Al feature availability and associated costs are subject to change post-2025. Different terms may apply for Al features provided by third parties. Al output reliability and accuracy are not guaranteed. Actual UX/UI may differ.
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Product Type | Android Phones |
| Colour | Blue |
| Series | Samsung Galaxy S |
|---|---|
| Model | Samsung Galaxy S25 FE |
| Screen/Panel Type | Dynamic AMOLED (Active Matrix Organic Light Emitting Diodes) 2X |
|---|---|
| Screen-Size | 6.7" |
| Screen Resolution | 1080 x 2340 |
| Screen Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Pixel Density (Pixels per inch) | 385 ppi |
| Typical Brightness | 1300 nits |
| Maximum Brightness | 1900 nits |
| Colour Gamut | 16M |
| Processor Brand | Exynos |
|---|---|
| Chipset | 2400 |
| Processor Type | Deca-Core |
| Processor Speed | 1.9 GHz |
| Processor Turbo Speed | 3.2 GHz |
| Rear Camera Type | Triple |
|---|---|
| Main Rear Camera | 50 MP |
| Additional Rear Cameras | 12 MP + 8 MP |
| Rear Camera Video Quality | 4k @ 60fps |
| Slow Motion | 240fps @FHD, 120fps @FHD, 120fps @UHD |
| Camera Flash | Yes |
| Front Facing Camera Type | Single |
|---|---|
| Front Facing Camera | 12 MP |
| Front Camera Video Quality | 4k @ 60fps |
| RAM Capacity | 8 GB |
|---|---|
| RAM Type | DDR5 |
| Internal Storage Type | Flash Storage |
| Internal Storage Capacity | 256 GB |
| Operating System | Android |
|---|---|
| Android Version | Android 16 |
| Open Network | Yes |
|---|---|
| Cellular Network | 5G |
| Network Support | One NZ |
| Number of SIM | Dual SIM |
|---|---|
| SIM Type/Size | Nano SIM, e-SIM |
| SIM Slot Type | SIM 1 + SIM 2 or e-SIM |
| Headphone Included | No |
|---|---|
| Headphone Jack Type | USB Type-C |
| Built-In Speakers | Yes |
|---|---|
| Number of Speakers | 1 |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 1 |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 4900 mAh |
| Charging Method | USB Type-C |
|---|---|
| Quick Charging Time | 65% in 30 mins |
| Standard Charging | 15W |
| Wireless Charging Enabled | Yes |
| Wireless Charging Power | 25W |
| Fast Wired Charging Enabled | Yes |
| Fast Wired Charging | 45W |
| Fast Wireless Charging Enabled | Yes |
| Fast Wireless Charging | 25W |
| Reverse Wireless Charging/Power Share | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Barometer, Fingerprint Sensor, Gyro Sensor, Geomagnetic Sensor, Hall Sensor, Light Sensor, Proximity Sensor |
|---|
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 6E |
| Supported IEEE Standards | 802.11ax (a/b/g/n/ac) |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Bluetooth Version | v5.4 |
| USB Specification | USB 3.2 |
|---|---|
| USB Port | 1 x USB Type-C |
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Voice Assistant Type | Google Assistant |
| IP Rating | IP68 |
|---|---|
| Durability Feature | Water Resistant |
| GPS | Yes |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Product Width | 7.6 cm |
|---|---|
| Product Depth | 0.8 cm |
| Product Height | 16.1 cm |
| Product Weight | 0.19 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Wednesday 20th May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###









