- Cart is empty
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:

Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Say hello to the Samsung Galaxy XCover7 5G 128GB Smartphone, where rugged reliability meets seamless connectivity! This device is thoughtfully crafted to endure the challenges of daily life with its IP68 rating and durable build. It also boasts a 5G network for blazing-fast connections, as well as an Octa-core processor, 6 GB RAM, and 128 GB internal storage to deliver powerful performance you can count on. Whether you’re on the field or an adventure, this rugged smartphone is your dependable companion for every outdoor job.
Key Features
1 MIL-STD-810H is a standardised form of testing designed by the US Military to accurately assess device limitations. MIL-STD-810H Certification: Attitude, Humidity, Immersion, Salt Fog, Dust, Vibration, Drop etc. Anti-shock drop resistance up to 1.5m device only and up to 1.8m with inbox cover. Drop test results are based on internal Samsung laboratory tests. Testing methods include a drop test on a plywood impact surface over steel. Test specifications vary by device. Real-world usage may vary by specific environmental conditions used in the testing. Extreme conditions are not guaranteed.
2 IP68 rating: Water resistant in up to 1.5 meters of fresh water for up to 30 minutes and protected from dust, dirt, and sand. Rinse residue/dry after wet. Not advised for beach or pool use. The device can be used in wet environments, but not fully submerged under water. Underwater touch is not available.
3 Touch sensitivity increases responsiveness for leather gloves thinner than 2mm or less in thickness, based on internal laboratory test results. Touch responsiveness may vary depending on the material and thickness of gloves as well as other environmental conditions.
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Model Number | SM-G556BZKDS05 |
| Colour | Black |
| Screen/Panel Type | PLS LCD (Plane to Line Switching Liquid Crystal Display) |
|---|---|
| Screen-Size | 6.6" |
| Screen Resolution | 1080 x 2408 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Pixel Density (Pixels per inch) | 400 ppi |
| Maximum Brightness | 600 nits |
| Processor Brand | MediaTek |
|---|---|
| Chipset | Dimensity 6100+ (6 nm) |
| Processor Type | Octa-Core |
| Processor Model | 2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55 |
| CPU Speed | 2.2GHz, 2GHz |
| Graphics Processing Unit (GPU) | ARM Mali-G57 Graphics |
|---|
| Rear Camera Type | Single |
|---|---|
| Main Rear Camera | 50 MP |
| Rear Camera Video Quality | FHD (1920 x 1080)@30fps |
| Slow Motion | 120fps @HD |
| Camera Flash | Yes |
| Front Facing Camera Type | Single |
|---|---|
| Front Facing Camera | 5 MP |
| Front Camera Video Quality | 1080p@30fps |
| RAM Capacity | 6 GB |
|---|---|
| Internal Storage Capacity | 128 GB |
| Operating System | Android 14 |
|---|---|
| Android Version | One UI 6 |
| Open Network | Yes |
|---|---|
| Cellular Network | 5G |
| Number of SIM | Dual SIM |
|---|---|
| SIM Type/Size | Nano SIM |
| SIM Slot Type | SIM 1 + SIM 2 + MicroSD |
| SIM Included | Yes, 2degrees SIM Included |
| Headphone Included | No |
|---|---|
| Headphone Jack Type | 3.5mm Stereo |
| Built-In Speakers | Yes |
|---|
| Built-In Microphones | Yes |
|---|
| Battery Type | Lithium Polymer (LiPo) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 4050 mAh |
| Video Playback Time | Up to 18 hours |
| Audio Playback Time | Up to 85 hours |
| Talk Time | Up to 38 hours (4G LTE) |
| Internet Usage Time | Up to 20 hours (LTE/Wi-Fi) |
| Charging Method | USB Type-C |
|---|---|
| Standard Charging | 15W |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 5 |
| Supported IEEE Standards | 802.11a/b/g/n/ac |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Bluetooth Version | v5.3 |
| USB Specification | USB 2.0 |
|---|---|
| USB Port | 1 x USB Type-C |
| GPS | Yes |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Product Width | 80.1 cm |
|---|---|
| Product Depth | 1.02 cm |
| Product Height | 16.9 cm |
| Product Weight | 0.24 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
With Product CareTM you have certainty that your product is covered for a specific period of time. If, during the Product CareTM term, your product fails to operate as a result of an Eligible Fault*, we will provide a one-off replacement of Your Product.
Our experienced support team ensures that the assessment, replacement or remedy process under your Product CareTM is a convenient experience. Whether you are experiencing a product fault or needing toll free technical assistance, our team is here to provide support every step of the way.
Redeem exclusive Additional Benefits which will help you maintain your product and assist in an additional purchase.
There are exclusions and limitations to Product CareTM. This section should always be read in conjunction with the Terms and Conditions for Product CareTM.
Learn more about Product CareTM.
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###







