- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Wednesday 29th April 2026 until midnight Friday 22nd May 2026.
Samsung Galaxy Z Fold7 5G 256GB Smartphone - Blue Shadow (One NZ/Open Network)
Samsung Galaxy Z Fold7 5G 256GB Smartphone - Blue Shadow (One NZ/Open Network)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $2,399 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Stock is heavily constrained, delivery of stock will be staggered over a period of time, delays will apply. See store for details.
Open up a world of possibilities with the Samsung Galaxy Z Fold7. Built to reimagine your mobile experience, this device seamlessly blends the portable convenience of a smartphone with the full-screen power of a mini tablet, all in one revolutionary design. It is also driven by a powerful Snapdragon 8 Elite processor and 12GB of RAM to ensure smooth performance whether you’re browsing, streaming, or gaming. Plus, it employs the cutting-edge Galaxy AI, giving you access to more tools so that you can work smarter and more efficiently.
Key Features
*Other colour options not included.
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Product Type | Android Phones |
| Model Number | SM-F966BDBDXNZ |
| Colour | Blue |
| Series | Samsung Galaxy Z Fold |
|---|---|
| Model | Samsung Galaxy Z Fold7 |
| Release Year | 2025 |
| Screen/Panel Type | AMOLED (Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode) |
|---|---|
| Screen-Size | 8" |
| Screen Resolution | 2520 x 1080 |
| Screen Aspect Ratio | 21:9 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Processor Brand | Qualcomm |
|---|---|
| Chipset | SM8750 |
| Processor Type | Octa-Core |
| Processor Model | Snapdragon 8 Elite |
| CPU Speed | 4.47GHz, 3.5GHz |
| Rear Camera Type | Triple |
|---|---|
| Main Rear Camera | 200 MP |
| Additional Rear Cameras | 12 MP + 10 MP |
| Rear Camera Video Quality | UHD 8k |
| Slow Motion | 240fps @FHD, 120fps @FHD, 120fps @UHD |
| Camera Flash | Yes |
| Front Facing Camera Type | Dual |
|---|---|
| Front Facing Camera | 10 MP |
| Additional Front Facing Cameras | 10 MP |
| RAM Capacity | 12 GB |
|---|---|
| Internal Storage Capacity | 256 GB |
| Operating System | Android |
|---|---|
| Android Version | One UI 8 |
| Open Network | Yes |
|---|---|
| Cellular Network | 5G |
| Network Support | One NZ |
| Headphone Jack Type | USB Type-C |
|---|
| Built-In Speakers | Yes |
|---|
| Built-In Microphones | Yes |
|---|
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 4400 mAh |
| Charging Method | USB Type-C |
|---|---|
| Standard Charging | 25W |
| Wireless Charging Power | 15W |
| Biometric Authentication | Fingerprint, Facial Recognition |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, Barometer, Fingerprint Sensor, Gyro Sensor, Geomagnetic Sensor, Hall Sensor, Light Sensor, Proximity Sensor |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz, 5 GHz & 6 GHz |
| Supported IEEE Standards | 802.11a/b/g/n/ac/ax/be |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Bluetooth Version | v5.4 |
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Voice Assistant Type | Google Gemini |
| IP Rating | IP48 |
|---|---|
| Durability Feature | Water Resistant |
| GPS | Yes |
|---|---|
| NFC | Yes |
| AI-Enabled Device | Yes |
|---|
| Product Width | 15.8 cm |
|---|---|
| Product Depth | 0.5 cm |
| Product Height | 14.3 cm |
| Product Weight | 0.23 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Wednesday 29th April 2026 until midnight Friday 22nd May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











