- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Tuesday 5th May 2026 until midnight Monday 1st May 2026.
Smart V25 4G 64GB Smartphone - Black (One NZ/Locked Network) with Prepay SIM Card
Smart V25 4G 64GB Smartphone - Black (One NZ/Locked Network) with Prepay SIM Card
Clearance Item | Not available in all stores
Stocks are limited and not available in all stores. Purchase online or instore today to secure your product. Availability can change quickly – please contact your local store or use our Contact Us page for the most up‑to‑date information.
Efficiency meets sustainability in this Smart V25 4G 64GB Smartphone! A great companion for your day-to-day tasks, this device packs a powerful 2GHz Octa-Core processor, 4GB RAM, and ample 64GB storage. It is also preloaded with an Android 14 interface for a smart and seamless user experience. Furthermore, this unit is thoughtfully constructed with 75% recycled plastics, helping support a greener future.
Key Features
| Brand | One-NZ |
|---|---|
| Product Type | Android Phones |
| Colour | Black |
| Model | Smart V25 |
|---|
| Screen/Panel Type | LCD (Liquid Crystal Display) |
|---|---|
| Screen-Size | 6.5" |
| Screen Resolution | 1612 x 720 |
| Screen Aspect Ratio | 20:9 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Touchscreen | Yes |
| Processor Brand | MediaTek |
|---|---|
| Chipset | MT8768B |
| Processor Type | Octa-Core |
| Processor Speed | 2.0 GHz |
| Rear Camera Type | Dual |
|---|---|
| Main Rear Camera | 13 MP |
| Additional Rear Cameras | 2 MP |
| Rear Camera Video Quality | 1080p@30fps |
| Camera Flash | Yes |
| Front Facing Camera Type | Single |
|---|---|
| Front Facing Camera | 8 MP |
| RAM Capacity | 4 GB |
|---|---|
| Internal Storage Capacity | 64 GB |
| Expandable Memory | Yes |
| Memory Card Type | microSD |
| Memory Card Capacity | Up to 128 GB |
| Memory Card Included | No (Sold Separately) |
| Operating System | Android 14 |
|---|
| Open Network | No |
|---|---|
| Cellular Connection | Yes |
| Cellular Network | 4G |
| Network Support | One NZ |
| Number of SIM | Single SIM |
|---|---|
| SIM Type/Size | Nano SIM |
| SIM Included | Yes, One NZ SIM Included |
| Built-In Speakers | Yes |
|---|---|
| Number of Speakers | 1 |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 5000 mAh |
| Charging Method | USB Type-C |
|---|---|
| Charge Time | Approx. 210 mins |
| Standard Charging | 10W |
| Biometric Authentication | Fingerprint, Proximity |
|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
|---|---|
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 5 |
| Supported IEEE Standards | 802.11ax (a/b/g/n/ac) |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Bluetooth Version | v5.0 |
| USB Port | 1 x USB Type-C |
|---|
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Voice Assistant Type | Google Assistant |
| IP Rating | IP54 |
|---|---|
| Durability Feature | Water Resistant |
| GPS | Yes |
|---|
| Product Width | 6.3 cm |
|---|---|
| Product Depth | 1 cm |
| Product Height | 16.7 cm |
| Product Weight | 0.012 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Tuesday 5th May 2026 until midnight Monday 1st May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###






