- Cart is empty
Denon 9.4 Channel Smart AV Receiver - 8K Ultra HD | BT v5.0 & Wi-Fi - Black (AVR-X3800H)
Denon 9.4 Channel Smart AV Receiver - 8K Ultra HD | BT v5.0 & Wi-Fi - Black (AVR-X3800H)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $3,499 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Bring your entertainment experience to a whole new level with the Denon AVR-X3800H 9.4 Channel 8K Wireless AV Receiver! A must-have for your home theatre, this nifty device delivers superb audio and video signals that bring your favourite content to life. It also supports Dolby Atmos, DTS:X, and IMAX Enhanced, so you can get fully immersed in your media. Moreover, it features HEOS Built-in for multi-room audio streaming.
Key Overview
Product Highlights
*Requires purchase of a Dirac Live® Room Correction license key, not included.
| Brand | Denon |
|---|---|
| Product Type | AV Receiver |
| Model Number | AVR-X3800H |
| Colour | Black |
| Speaker Configuration | 2 x Front Speakers, 1 x Centre Speaker, 2 x Surround Speakers, 2 x Back Surround Speakers, 2 x A-Height Speakers (Assignable), 2 x B-Height Speakers (Assignable), 4 x Subwoofers |
|---|
| Music Stream / Cast |
|
|---|---|
| Dolby Features |
|
| Built-in Amplifiers | Yes |
|---|---|
| Amplifier Type | AV Receiver |
| Amplifier Output / Power Rating | 105 W RMS @ 8 ohm, 20 Hz –20 Khz, 0.08% 2ch Drive |
| Amplification Class | 9 x Class-D |
| Radio Tuner Type | AM / FM Tuner & Internet Radio (TuneIn) |
|---|
| Number of Receiver Channels | 9.4, Channel 7.1.4 Channel, 11.2 Channel |
|---|---|
| Multi Zone | 2 Zones |
| ARC (Audio Return Channel) | Yes |
| HDMI Upscaling | 8K HDR Video Pass-through |
| HD Audio Decoding | Yes |
| Remote Control | Included |
|---|---|
| Remote Control Type | IR Remote Control |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Connectivity Type | Bluetooth (v5.0) Wi-Fi & LAN |
| Bluetooth Version | v5.0 |
| Inputs | 6 x HDMI In, 2 x Optical In, 5 x Analog In, 1 x Phono (MM) In, 2 x Coaxial In |
|---|---|
| Outputs | 3 x HDMI Out |
| Other Connections Ports | 1 x LAN |
| Amazon Alexa Compatible | Yes |
|---|---|
| Google Assistant Compatible | Yes |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | HEOS App |
| Compatible Mobile Operating System | Android & I Phone |
| Regular Software Updates | Yes |
| Assembly Type | Some Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Type of Connection | 10A Figure 8 (C7) - Includes NZ lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.5 m |
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | AC 220-240 V 50/60 Hz |
| Operating Power Consumption | 660 W |
| Sleep/Stand-by Power Consumption | 100W |
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 168 mm |
|---|---|
| Width | 379 mm |
| Depth | 434 mm |
| Product Weight | 10 kg |
| Manufacturers | 36 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###








