- Cart is empty
JBL Stage 2 220P 500W 12" Subwoofer - White (JBL220PWHTAS)
JBL Stage 2 220P 500W 12" Subwoofer - White (JBL220PWHTAS)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $999 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Bask in the thunderous bass offered by the JBL Stage 2 220P 500W 12" Subwoofer. Engineered with Polycellulose Ribbed Cone Woofers, this unit delivers rich and deep low-frequency sounds that add more depth to your media. It also features a Bass-Reflex design to eliminate chuffing and colouration. Plus, it comes with rear-mounted controls, so you can easily adjust settings whenever you need.
Key Overview
Product Highlight
| Brand | JBL |
|---|---|
| Product Type | Subwoofer |
| Model Number | JBL220PWHTAS |
| Colour | White |
| Number of Speakers | 1 x Speaker |
|---|---|
| Speaker Power Output | 500 W, RMS: 250W |
| Frequency Range | 50Hz - 150Hz |
| Speaker Positioning | Dual Rear Firing |
| Driver Size (Speaker) | 300mm |
| Number of Driver | 1 x Driver |
| Woofer Type | Polycellulose Ribbed High Excursion Woofer |
| Woofer Size | 12" |
| Enclosure Type | Bass-Reflex via Dual Rear-Firing Tuned Ports |
|---|---|
| Subwoofer Type | Dynamic Woofer |
| Subwoofer Power Output | 500 W |
| Subwoofer Frequency Response | 28Hz - 150Hz |
| Subwoofer Crossover Frequency | 50Hz - 150Hz (Variable) 24dB/octave |
| Subwoofer Transducer | 12" Transducer |
| Subwoofer Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 28Hz - 150Hz |
| Number of Subwoofer Driver | 1 x 12" (300mm) Driver |
| Grille | Magnetic Grille (Removable) |
| Subwoofer Onboard Controls | Auto Power, Crossover, Level, Phase |
| Analog Audio | Yes |
|---|
| Built-in Amplifiers | Yes |
|---|---|
| Amplifier Type | Audio Amplifiers |
| Amplifier Output / Power Rating | 250 W |
| Amplification Class | Class D |
| Tweeter Type | Cone Tweeter |
|---|
| Charging Method | DC-In (Power Jack) |
|---|
| Wired / Wireless | Wired |
|---|
| Assembly Type | No Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Type of Connection | 120V |
|---|---|
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | 220 - 230V, 50/60Hz (EU) |
| Current Consumption | <0.5W (Standby) / 205W/1.6A (Max - 230V) / 205W/3.15A (Max - 120V) |
| Height | 361 mm |
|---|---|
| Width | 350 mm |
| Depth | 385 mm |
| Product Weight | 14.4 kg |
| Packaged Width | 53.8 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 60.3 cm |
| Packaged Height | 56.3 cm |
| Packaged Weight | 23.3 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











