- Cart is empty
JBL Stage 2 240H 2-Way 150W Height Surround Sound Speaker with Dolby Atmos - Pair/Black (JBL240HBLK)
JBL Stage 2 240H 2-Way 150W Height Surround Sound Speaker with Dolby Atmos - Pair/Black (JBL240HBLK)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $849 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Take your home theatre from great to truly cinematic. The JBL Stage 2 Height Surround Sound Speaker Pair with Dolby Atmos lets you bring a new dimension of sound that fills the room from every angle. It features a 2-way design with patented High-Definition Imagine (HDI) waveguide, a 1-inch anodised aluminium dome tweeter, and a 4.5-inch polycellulose ribbed cone woofer works on delivering deep and powerful bass effects. Meanwhile, this unit’s Atmos Bypass switch lets you alternate between Dolby Atmos and Surround Modes.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | JBL |
|---|---|
| Product Type | Height & Satellite Speakers |
| Model Number | JBL240HBLK |
| Colour | Black |
| Number of Speakers | 2 |
|---|---|
| Speaker Power Output | 20-125W |
| Frequency Range | 85Hz-25kHz |
| Maximum SPL | 87 dB |
| Impedance | 6 ohm |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 87 dB |
| Speaker Positioning | Sealed |
| Speaker Configuration | 5-Way |
| Driver Type | Cone |
| Driver Size (Speaker) | 114mm |
| Number of Driver | 1 |
| Woofer Type | Cone Woofer |
| Woofer Size | 4.48 inch |
| Compatible Speakers / Audio Collection | Stage Series |
| Dolby Features |
|
|---|
| Tweeter Type | Anodized Aluminum Dome Tweeter |
|---|---|
| Tweeter Size | 25mm |
| Current Consumption | 20-150W |
|---|
| Height | 176 mm |
|---|---|
| Width | 180 mm |
| Depth | 270 mm |
| Product Weight | 4.6 kg |
| Packaged Width | 37.1 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 39.7 cm |
| Packaged Height | 30.2 cm |
| Packaged Weight | 10.4 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###












