- Cart is empty
Optoma Smart 4K UHD Home Theatre Projector - Black (UHZ50+)
Optoma Smart 4K UHD Home Theatre Projector - Black (UHZ50+)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $6,699.00 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Enjoy a truly cinematic experience using the Optoma 4K UHD Home Theatre Projector! A great investment for your entertainment system, this advanced projector lets you watch your various favourite media on a larger-than-life screen. It offers True 4K UHD resolution, 3,000 lumens, and 2,700,000:1 contrast to ensure it delivers exceptional image quality like no other. On top of that, it packs an array of handy features like Creative Cast, File Manager, Enhanced Gaming Mode, and more.
Key Overview
Product Highlights
*Screen size depends on space available (wall size and distance) and ambient lighting conditions.
**1080p 240Hz PC gaming.
| Brand | Optoma |
|---|---|
| Product Type | Projectors |
| Model Number | UHZ50+ |
| Colour | Black |
| Uniformity | 80% |
|---|---|
| Offset | Native : 105% |
| Colour Depth | 1073.4 Million |
| Latency | 4ms Input Lag for PC Gaming |
| Projection Image Size | Screen size: 0.87m ~ 7.68m (34.1" ~ 302.4") diagonal |
| Keystone Correction | Keystone Correction - Horizontal: +/-30° Keystone Correction - Vertical: +/-30° Has vertical auto keystone correction" |
| Supported HDR Input Formats | HDR10 and Hybrid Log Gamma (HLG) HDR |
| Projection Distance | 1.2m - 8.1m |
| Light Source | Laser |
| Expected Lamp Life | up to 30,000 hours |
| Fan Noise | 26 dB |
| Security | Security Bar, Kensington Lock, Password Protected Interface |
| Focus Type | Manual Focus |
| Optical Zoom | 1.3x |
| Throw Ratio | 1.21:1 to 1.59:1 |
| Throw Distance | 1.2m - 8.1m |
| Projector Features |
|
| Speaker Power | 2 x 10W |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 |
|---|---|
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Typical Brightness | 3,000 Lumens |
| Contrast Ratio | 2,700,000:1 |
| Display Technology | DLP™ |
| Native Display Resolution | UHD (3840x2160), capable of projecting 8.3 million on screen pixels |
| Maximum Display Resolution | 4K UHD resolution |
| Compatible Resolution | Aspect ratio - compatible: 4:3,16:9 |
| Remote Control | Included |
|---|---|
| Remote Battery Type | Lithium Battery |
| Wired / Wireless | Wired with Wi-Fi Connectivity |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
| Supported IEEE Standards | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| USB Port | 3 x USB-A |
|---|---|
| Inputs | 2 x HDMI 2.0, 3 x USB-A, 1 x HDMI 2.0 (eARC), 1 x 12V Trigger |
| Outputs | 1 x Audio 3.5mm, 1 x S/PDIF |
| Other Connections Ports | 1 x RS232, 1 x RJ45, 1 x 12V trigger, 1 x 3D sync |
| Corded/Cordless | Corded |
|---|
| Operating Temperature | 0 to 40 °C |
|---|---|
| Operating Humidity | 10% to 85% |
| Assembly Type | Professional Installer Recommended |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding or Ceilling Mountable |
| Power Cable Length | 1.2 m |
|---|---|
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | 100V ~ 240V, 50-60Hz |
| Operating Power Consumption | 204W |
| Sleep/Stand-by Power Consumption | <0.5W |
| Height | 119.3 mm |
|---|---|
| Width | 337 mm |
| Depth | 265 mm |
| Product Weight | 4.8 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











