- Cart is empty
Yamaha Powered Wireless Smart Speaker - BT v4.2 Wi-Fi 5 & LAN - MusicCast 20 - Black (WX-021)
Yamaha Powered Wireless Smart Speaker - BT v4.2 Wi-Fi 5 & LAN - MusicCast 20 - Black (WX-021)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $648 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Experience powerful sound with the Yamaha Powered Wireless Smart Speaker. This compact powerhouse delivers 40W of impactful audio, filling your space with rich, dynamic sound. Enjoy effortless music streaming using its built-in services like Spotify, Tidal, and Deezer. It also offers versatile listening options, allowing you to use it on its own, pair it for stereo sound, or seamlessly integrate it into your home surround system. Stream your favourite tracks straight from any device and enjoy music anytime with the MusicCast 20.
Key Overview
Product Highlights
*Subscriptions to streaming services may be required.
**Compatible MusicCast AV receiver or sound bar are not included.
| Brand | Yamaha |
|---|---|
| Product Type | Wireless Smart Speaker |
| Model Number | WX-021 |
| Colour | Black |
| Speaker Power Output | 40W |
|---|---|
| Woofer Type | 1 x 25W Woofer |
| Woofer Size | 9 cm Woofer |
| Compatible Speakers / Audio Collection | Add a pair to a MusicCast Surround-Capable AV Receiver or Soundbar to provide wireless surround sound for 5.1 Channel Home Theaters |
| Music Stream / Cast |
|
|---|
| Tweeter Type | 15W Soft Dome Tweeter |
|---|---|
| Tweeter Size | 3cm Tweeter |
| Number of Tweeters | 1 x Tweeter |
| Remote Control Type | Onboard Display Only |
|---|
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 5 |
| Connectivity Type | Bluetooth (v4.2) & Wi-Fi (v5) |
| Bluetooth Version | v4.2 |
| Inputs | 1 x LAN |
|---|
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Amazon Alexa Compatible | Yes |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | MusicCast App |
| Assembly Type | No Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Type of Connection | Wall Plug |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 10 W |
| Height | 186 mm |
|---|---|
| Width | 150 mm |
| Depth | 130 mm |
| Product Weight | 2.2 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











