- Cart is empty
LG 42" C5 Smart 4K OLED evo AI TV (2025) with webOS 25
LG 42" C5 Smart 4K OLED evo AI TV (2025) with webOS 25
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $2,199 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Get lost in cinematic visuals and immersive sounds offered by the LG 42" C5 Smart 4K OLED evo AI TV. A great centrepiece in your entertainment setup, this television highlights an alpha 9 AI Processor 4K Gen 8 that delivers intelligent imaging performance. It also runs on webOS 25 interface, letting you take advantage of its various handy features such as AI Search, AI Picture Wizard, Google Cast, and Apple AirPlay 2 support. Plus, this unit flaunts an ultra-slim design that is sure to go well in your modern home.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | LG |
|---|---|
| Product Type | OLED TV |
| Model Number | OLED42C54LA |
| Colour | Black |
| Series | C5 Series |
|---|---|
| Release Year | 2025 |
| Energy Star Rating | 4.0 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 240 kWh/year |
| TV Screen Size | 42" |
|---|---|
| TV Screen Type | OLED (Organic Light Emitting Diode) |
| TV Panel Technology | OLED evo |
| TV Screen Resolution | 4K (3840 x 2160) |
| TV Image Processor | α9 AI Processor 4K Gen8 |
| Response Rate | 0.1ms |
| TV Refresh Rate | 120-144Hz |
| Motion Technology/Rate | OLED Motion 144Hz |
| HDR Type | Dolby Vision, HDR10, HLG |
| Picture Mode | α9 AI Super Upscaling 4K, Personalised Picture, Vivid, Standard, Auto Power Save, Cinema, Sports, Game Optimiser, FILMMAKER MODE |
| Dimming | Pixel Dimming |
| Screen Lighting | OLED evo, AI Brightness Control, AI Picture Pro |
| Screen Colour | OLED Colour |
| Screensaver | Yes |
| Speaker Quantity | 2.0 Channel |
|---|---|
| TV Speaker Type | Down Firing Speakers |
| TV Sound Mode | α9 AI Sound Pro (Virtual 11.1.2 Up-mix), AI Voice Remastering, AI Acoustic Tuning |
| Surround Sound Format | Dolby Atmos, WOW Orchestra |
| Speaker Output | 20W |
| Bluetooth Audio | Yes |
| Bluetooth Version (TV Audio) | v5.3 |
| HDMI Port | 4 x HDMI Ports | Supports 4K 120Hz, eARC, VRR, ALLM, QMS |
|---|---|
| USB Port (TV) | 3 x USB Ports (v2.0) |
| Digital Audio Output | 1 x SPDIF Optical |
| Ethernet Port | 1 x LAN |
| Connectivity | Bluetooth (v5.3), Wi-Fi 6 & LAN |
| Radio Frequency (RF) In | 2 x Antenna/Cable In |
| TV Design | C5 Series - 2025 |
|---|---|
| TV Stand Type | 2 x Support Legs | W x D - 718 x 170 mm |
| Product Height with Stand | 577 mm |
| Product Width with Stand | 932 mm |
| Product Depth with Stand | 170 mm |
| Product Weight with Stand | 10.1 kg |
| TV Features |
|
| Streaming Services (Built-in) |
|
|---|---|
| Apps (Built-in) |
|
| TV Operating System | webOS 25 |
| Firmware Update | Yes |
| Data Broadcasting | DVB-T2/T (Terrestrial), DVB-C (Cable), DVB-S2/S (Satellite) |
|---|---|
| Tuner | Analog Tuner |
| Remote Control | Included |
|---|---|
| Remote Battery Type | AAA Batteries |
| Remote Control Type | Magic Remote MR25 |
| Motion Control | Yes |
| Technology Type | AI Technology - AI Processor, AI Sound, AI Acoustic Tuning, AI Voice Remastering, AI Picture Pro, AI Super Upscaling, AI Picture Wizard, AI Sound Wizard, AI Voice ID, AI Chatbot, AI Search, AI Magic Remote |
|---|
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Voice Assistant Type | LG Voice Assistant |
| Amazon Alexa Built-in | Yes |
| Virtual Assistant Support | AI Chatbot |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | LG ThinQ App |
| Assembly Type | Ready To Assemble |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding or Wall Mountable |
| Wall Mount Option | Yes - Available Separately |
| Mount Kit | VESA Mount - 300 x 200 mm |
| Type of Connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 2.1 m |
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 540 mm |
|---|---|
| Width | 932 mm |
| Depth | 41.1 mm |
| Product Weight | 9.8 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###



















