- Cart is empty
LG 65" B5 Smart 4K OLED AI TV (2025) with webOS 25
LG 65" B5 Smart 4K OLED AI TV (2025) with webOS 25
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $5,799 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Bask in ultimate depth and clarity as you watch your favourite shows on the LG 65" B5 Smart 4K OLED AI TV (2025) with webOS 25. Perfect for those who demand the best, this 65-inch television showcases a stunning 4K resolution, 120Hz refresh rate, Dolby Vision, and the state-of-the-art α8 AI Processor chip 4K Gen 2. It also runs on the intuitive webOS 25 interface, which comes with next-level functions such as AI Search, AI Chatbot, AI Magic Remote, AI Picture Wizard, AI Sound Wizard, and AI Voice ID with My Profile. Plus, this unit flaunts a slim and expansive design, making it a tasteful centrepiece in your living area, bedroom, or entertainment setup.
Key Overview
Product Highlights
*Streaming apps may require subscriptions.
**Ultra High Speed cable, compatible content and a Game console or PC Graphics card required for HFR gaming at 40Hz-120Hz. G-Sync features require a compatible GPU.
***Internet connection required. Subscriptions and data costs apply. Content, features and third-party services will vary from time to time without notice. A compatible controller is required.
| Brand | LG |
|---|---|
| Product Type | OLED TV |
| Model Number | OLED65B56LA |
| Colour | Black |
| Series | B5 Series |
|---|---|
| Release Year | 2025 |
| Energy Star Rating | 5.0 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 324 kWh/year |
| TV Screen Size | 65" |
|---|---|
| TV Screen Type | OLED (Organic Light Emitting Diode) |
| TV Panel Technology | HDR (High Dynamic Range) |
| TV Screen Resolution | 4K (3840 x 2160) |
| TV Image Processor | α8 AI Processor 4K Gen 2 |
| Response Rate | 0.1ms |
| TV Refresh Rate | 120Hz |
| Motion Technology/Rate | OLED Motion, 120Hz VRR, NVIDIA G-Sync & AMD FreeSync Premium |
| HDR Type | Dolby Vision, HDR10, HLG |
| Picture Mode | α8 AI Super Upscaling 4K, Personalised Picture, Vivid, Standard, Auto Power Save, Cinema, Sports, Game Optimiser, FILMMAKER MODE |
| Dimming | Self-Lit Pixels |
| Screen Lighting | OLED Lighting, AI Brightness Control |
| Screen Colour | OLED Colour |
| Screensaver | Yes |
| Speaker Quantity | 2.0 Channel |
|---|---|
| TV Speaker Type | Down Firing Speakers |
| TV Sound Mode | AI Acoustic Tuning, α8 AI Sound Pro (Virtual 9.1.2 Up-mix), Clear Voice Pro, WOW Orchestra |
| Surround Sound Format | Dolby Atmos |
| Speaker Output | 20W |
| Bluetooth Audio | Yes |
| Bluetooth Version (TV Audio) | v5.3 |
| HDMI Port | 4 x HDMI 2.1 | Supports 4K 120Hz, eARC, VRR, ALLM, QMS |
|---|---|
| USB Port (TV) | 2 x USB (2.0) |
| Digital Audio Output | 1 x SPDIF Optical Out |
| Ethernet Port | 1 x LAN |
| Connectivity | Bluetooth (v5.3), Wi-Fi 6 & LAN |
| Radio Frequency (RF) In | 2 x Antenna/Cable |
| TV Design | Minimalist Narrow Bezel |
|---|---|
| TV Stand Type | 2 x Support Legs | W x D - 1057 x 235 mm |
| Product Height with Stand | 896 mm |
| Product Width with Stand | 1449 mm |
| Product Depth with Stand | 235 mm |
| Product Weight with Stand | 17.3 kg |
| TV Features |
|
| Streaming Services (Built-in) |
|
|---|---|
| Apps (Built-in) |
|
| TV Operating System | webOS 25 |
| Firmware Update | Yes |
| Data Broadcasting | DVB-T2/T (Terrestrial), DVB-C (Cable), DVB-S2/S (Satellite) |
|---|
| Remote Control | Included |
|---|---|
| Remote Battery Type | AAA Batteries |
| Remote Control Type | Magic Remote MR25 |
| Motion Control | Yes |
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Voice Assistant Type | LG Voice Assistant |
| Amazon Alexa Built-in | Yes |
| Assembly Type | Ready To Assemble |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding or Wall Mountable |
| Wall Mount Option | Yes - Available Separately |
| Mount Kit | VESA Mount - 300 x 200 mm |
| Type of Connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 2.1 m |
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 832 mm |
|---|---|
| Width | 1449 mm |
| Depth | 45.9 mm |
| Product Weight | 17.1 kg |
| Packaged Width | 160.0 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 17.2 cm |
| Packaged Height | 95.0 cm |
| Packaged Weight | 24.4 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###

















