- Cart is empty
LG 98" UT90 Smart 4K UHD TV (2024) with webOS 24
LG 98" UT90 Smart 4K UHD TV (2024) with webOS 24
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $7,999.00 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Experience cinematic immersion on a grand scale with the massive LG 98" UT9050 Smart 4K UHD TV (2024) with webOS 24! This television offers stunning 4K resolution powered by the α8 AI Processor 4K, delivering vibrant colours and sharp detail. It also boasts powerful and immersive sound with its 40W speaker output, perfectly complementing the breathtaking visuals. Plus, you can enjoy seamless operations with the included Magic Remote and the LG ThinQ App.
Key Overview
Product Highlights
*Subscriptions to streaming services may be required.
| Brand | LG |
|---|---|
| Product Type | UHD TV |
| Model Number | 98UT9050PSA |
| Colour | Black |
| Series | UT90 Series |
|---|---|
| Release Year | 2024 |
| TV Screen Size | 98" |
|---|---|
| TV Screen Type | UHD (Ultra High Definition) |
| TV Screen Resolution | 4K (3840 x 2160) |
| TV Image Processor | α8 AI Processor 4K |
| TV Refresh Rate | 120Hz |
| HDR Type | HDR10 & HLG |
| Picture Mode | 10 Modes (Personalized Picture Wizard, Vivid, Standard, Basic, Cinema, Sports, Game, Filmmaker, (ISF) Expert (Bright Room), (ISF) Expert (Dark Room)) |
| Dimming | Direct Dimming |
| Screensaver | Yes |
| TV Sound Mode | AI Sound Pro, Standard, Cinema, Clear Voice Pro, Cricket, Music, Game Optimiser |
|---|---|
| Surround Sound Format | Virtual Surround, Dolby ATMOS (Pass-Through) |
| Speaker Output | 40W |
| Bluetooth Audio | Yes |
| HDMI Port | 4 x HDMI (2.0b) |
|---|---|
| USB Port (TV) | 2 x USB |
| Digital Audio Output | 1 x Optical Out |
| Ethernet Port | 1 x LAN |
| Connectivity | Bluetooth, Wi-Fi & LAN |
| TV Stand Type | 2 x Feet |
|---|---|
| Product Height with Stand | 1358 mm |
| Product Width with Stand | 2182 mm |
| Product Depth with Stand | 464 mm |
| Product Weight with Stand | 65.1 kg |
| TV Features |
|
| Streaming Services (Built-in) |
|
|---|---|
| Apps (Built-in) |
|
| TV Operating System | webOS 24 |
| WiFi Direct Mode | Yes |
| Firmware Update | Yes |
| Remote Control | Included |
|---|---|
| Remote Battery Type | 2 x AA Lithium Batteries |
| Remote Control Type | Magic Remote |
| Motion Control | Yes |
| Microphone (for voice control) | Yes |
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Voice Assistant Type | Amazon Alexa & Hey LG |
| Amazon Alexa Built-in | Yes |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | LG ThinQ App |
| Assembly Type | Ready To Assemble |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Type of Connection | 10A Plug & Lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 2 m |
| Height | 1358 mm |
|---|---|
| Width | 2182 mm |
| Depth | 464 mm |
| Product Weight | 65.1 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###





