- Cart is empty
Samsung 32" Premium LS03C The Frame Smart QLED TV (2023) with Tizen OS
Samsung 32" Premium LS03C The Frame Smart QLED TV (2023) with Tizen OS
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $879 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Please note this product is not available in all stores but can be ordered.
Delivery expectation: 1-2 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
**Check for Q-Symphony compatibility on soundbar product specifications. Soundbar sold separately.
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Product Type | QLED TV |
| Model Number | QA32LS03CBWXNZ |
| Colour | Black |
| Series | LS03C Series |
|---|---|
| Family | The Frame |
| Release Year | 2023 |
| Energy Star Rating | 4.0 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 160 kWh/year |
| TV Screen Size | 32" |
|---|---|
| TV Screen Type | QLED (Quantum dot LED) |
| TV Panel Technology | Anti Reflection Matte Display |
| TV Screen Resolution | FHD (Full High Definition 1920x1080) |
| TV Image Processor | Hyper Real |
| TV Refresh Rate | 50Hz |
| Motion Technology/Rate | Motion Xcelerator, Picture Clarity |
| HDR Type | HDR (HDR10+ Supported) |
| Picture Mode | Film Mode, Filmmaker Mode |
| Dimming | Micro Dimming Pro |
| Screen Lighting | Contrast Enhancer, Mega Contrast, Dual LED, Brightness/Color Detection |
| Screen Colour | One Billion Colours, 100% Colour Volume with Quantum Dot |
| Screensaver | Yes |
| Speaker Quantity | 2 x Built-In Speakers |
|---|---|
| TV Speaker Type | 2 CH |
| TV Sound Mode | Adaptive Sound |
| Surround Sound Format | Q-Symphony, OTS Lite |
| Speaker Output | 20W Total (2 x 10W) |
| Bluetooth Audio | Yes |
| Bluetooth Version (TV Audio) | v5.2 |
| Multiroom Link | Yes |
| HDMI Port | 2 x HDMI (Supports ARC, CEC) |
|---|---|
| USB Port (TV) | 2 x USB-A |
| Digital Sound Port Quantity | 1 x Ex-Link ( RS-232C ) |
| Digital Audio Output | 1 x Optical Out |
| Connectivity | Bluetooth (v5.2), Wi-Fi (v5) |
| TV Design | Frame TV - The Frame offers a choice of customisable bezels in a variety of colours. (Additional Colours Available Separately) |
|---|---|
| TV Stand Type | Multi Position Stand (Tilting, Vertical) - (WxD - 591.2 x 143.3 mm) |
| Product Height with Stand | 451.9 mm |
| Product Width with Stand | 727.3 mm |
| Product Depth with Stand | 143.3 mm |
| Product Weight with Stand | 5.1 kg |
| TV Features |
|
| Apps (Built-in) |
|
|---|---|
| TV Operating System | Tizen |
| Firmware Update | Yes |
| Data Broadcasting | HbbTV 2.0.3 |
|---|---|
| Tuner | Analogue - Yes / Digital - (DVB-TS2 (T2 Ready)) |
| Remote Control | Included |
|---|---|
| Remote Control Type | Voice Controlled Smart SolarCell Remote (TM2360E) |
| Microphone (for voice control) | Yes |
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Voice Assistant Type | Works with AI Speaker Amazon Alexa |
| Amazon Alexa Compatible | Yes |
| Amazon Alexa Built-in | Yes |
| Virtual Assistant Support | Bixby |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | SmartThings App |
| Assembly Type | Ready To Assemble |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding or Wall Mountable |
| Wall Mount Option | Yes |
| Mount Kit | Samsung No Gap Wall Mount (Y21 VESA) Sold Separately |
| Wattage/Voltage | AC220-240V~ 50/60Hz |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 43-55W |
| Sleep/Stand-by Power Consumption | 0.5W |
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 426.8 mm |
|---|---|
| Width | 727.3 mm |
| Depth | 25.5 mm |
| Product Weight | 5.1 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
1 x Samsung TV
1 x User Guide
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###






















