- Cart is empty
Samsung 55" Q6F Smart 4K QLED TV (2025) with Tizen OS
Samsung 55" Q6F Smart 4K QLED TV (2025) with Tizen OS
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,099 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Please note this product is not available in all stores but can be ordered.
Delivery expectation: 2 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Bask in the awe-inspiring visuals offered by the Samsung 55" Q6F Smart 4K QLED TV. Engineered to bring your favourite shows to life, this appliance employs an advanced Q4 Lite Processor that ensures detailed and vibrant imaging performance. It also features Quantum Dot Technology for amazingly vibrant colours. Plus, it runs on the Tizen OS for an intuitive entertainment experience.
Key Overview
Product Highlights
*Soundbar sold separately. Check for Q-Symphony compatibility on soundbar product specifications.
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Product Type | QLED TV |
| Model Number | QA55Q6FAASXNZ |
| Colour | Black |
| Energy Star Rating | 5.5 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 288 kWh/year |
| TV Screen Size | 55" |
|---|---|
| TV Screen Type | QLED (Quantum dot LED) |
| TV Panel Technology | VA (Vertical Alignment) |
| TV Screen Resolution | 4K (3840 x 2160) |
| TV Image Processor | Q4 Lite Processor |
| TV Refresh Rate | 50Hz |
| Motion Technology/Rate | Motion Xcelerator |
| HDR Type | HDR10+ |
| Picture Mode | Dynamic, Standard, Filmaker |
| Dimming | UHD Dimming |
| Screen Lighting | LED Edge Lighting |
| Screen Colour | Mega Contrast |
| Screensaver | Yes |
| TV Speaker Type | 2 CH |
|---|---|
| TV Sound Mode | Standard, Amplify, Surround |
| Surround Sound Format | OTS Lite |
| Speaker Output | 20W |
| Music Playback Format | MP3, WAV, WMA |
| Bluetooth Audio | Yes |
| Bluetooth Version (TV Audio) | v5.3 |
| HDMI Port | 3 x HDMI 2.1 Ports |
|---|---|
| USB Port (TV) | 1 x USB-A Port |
| Ethernet Port | 1 x LAN Port |
| Connectivity | Bluetooth, Wi-Fi, LAN Built-In |
| TV Design | Metal Stream Design |
|---|---|
| TV Stand Type | Basic Feet |
| Product Height with Stand | 759.1 mm |
| Product Width with Stand | 1224.6 mm |
| Product Depth with Stand | 199 mm |
| Product Weight with Stand | 10.10 kg |
| TV Features |
|
| Streaming Services (Built-in) |
|
|---|---|
| Apps (Built-in) |
|
| TV Operating System | Tizen OS |
| Firmware Update | Yes |
| Data Broadcasting | HbbTV 2.0.4 |
|---|---|
| Tuner | DVB-TS2 (T2 Ready) |
| Remote Control | Included |
|---|---|
| Remote Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
| Remote Control Type | TM2360E Remote |
| Voice Assistant Type | Bixby |
|---|---|
| Amazon Alexa Compatible | Yes |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | SmartThings App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS |
| Assembly Type | No Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding or Wall Mounted |
| Wall Mount Option | Yes (Available Separately) |
| Mount Kit | WMN-B50EB/XY |
| Type of Connection | 10A Plug & Lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 1 m |
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | AC220-240V~ 50/60Hz |
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 707.8 mm |
|---|---|
| Width | 1224.6 mm |
| Depth | 76.6 mm |
| Product Weight | 9.6 kg |
| Packaged Width | 135.4 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 12.7 cm |
| Packaged Height | 81 cm |
| Packaged Weight | 14.40 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











