- Cart is empty
Samsung 75" QN90F Smart 4K Neo QLED Mini-LED AI TV (2025) with Tizen OS
Samsung 75" QN90F Smart 4K Neo QLED Mini-LED AI TV (2025) with Tizen OS
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $8,498 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Please note this product is not available in all stores but can be ordered.
Delivery expectation: 1-2 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Watch your favourite content like never before with the Samsung 75" QN90F Smart 4K Neo QLED Mini-LED AI TV (2025) with Tizen OS. This brilliant television boasts a powerful NQ4 AI Gen3 Processor, Motion Xcelerator, HDR10+ Adaptive, and various AI Enhancements, making it a vibrant and intelligent entertainment hub. In addition, this unit flaunts a minimalist NeoSlim Design that perfectly adds a modern flair to your space.
Key Overview
Product Highlights
*May require subscriptions and plans, which are not included.
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Product Type | Mini-LED TV |
| Model Number | QA75QN90FASXNZ |
| Colour | Black |
| Series | QN90F Series |
|---|---|
| Family | Samsung Vision AI |
| Release Year | 2025 |
| Energy Star Rating | 5.0 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 554 kWh/year |
| TV Screen Size | 75" |
|---|---|
| TV Screen Type | Neo QLED (Neo Quantum Light Emitting Diode) |
| TV Panel Technology | Anti Reflection Display |
| TV Screen Resolution | 4K (3840 x 2160) |
| TV Image Processor | NQ4 AI Gen3 Processor |
| TV Refresh Rate | 100-165Hz |
| Motion Technology/Rate | Motion Xcelerator 165Hz |
| HDR Type | HDR10+ Adaptive & HDR10+ Gaming |
| Picture Mode | AI 4K Upscaling Pro |
| Dimming | Ultimate UHD Dimming |
| Screen Lighting | Real Depth Enhancer Pro, Quantum Matrix Technology Plus |
| Screen Colour | Colour Booster Pro |
| Screensaver | Yes |
| Speaker Quantity | 4.2.2 Channel |
|---|---|
| TV Sound Mode | Active Voice Amplifier Pro, Adaptive Sound Pro |
| Surround Sound Format | Dolby Atmos, OTS+, 360 Audio, Q-Symphony |
| Speaker Output | 60W |
| Bluetooth Audio | Yes |
| Bluetooth Version (TV Audio) | v5.3 |
| HDMI Port | 4 x HDMI Ports | Supports 4K@165Hz, eARC, CEC |
|---|---|
| USB Port (TV) | 2 x USB-A Ports |
| Digital Audio Output | 1 x Optical Out |
| Ethernet Port | 1 x LAN |
| Connectivity | Bluetooth (v5.3), Wi-Fi 5 & LAN |
| Radio Frequency (RF) In | 1 x RF In Each | Terrestrial & Satellite In |
| TV Design | QN90F Series - Bezel-less |
|---|---|
| TV Stand Type | 1 x Pedestal Stand | W x D - 416.9 x 301.2 mm |
| Product Height with Stand | 1017.2 mm |
| Product Width with Stand | 1670 mm |
| Product Depth with Stand | 301.2 mm |
| Product Weight with Stand | 39.7 kg |
| TV Features |
|
| Streaming Services (Built-in) |
|
|---|---|
| Apps (Built-in) |
|
| TV Operating System | Tizen OS |
| Firmware Update | Yes |
| Data Broadcasting | Data - HbbTV 2.0.4 | Digital - DVB-TS2(T2 Ready) |
|---|---|
| Tuner | Analog Tuner |
| Remote Control | Included |
|---|---|
| Remote Control Type | SolarCell Remote TM2360E |
| Microphone (for voice control) | Yes |
| Sensors | Eco Sensor |
|---|
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Voice Assistant Type | Bixby, Alexa |
| Amazon Alexa Compatible | Yes |
| Amazon Alexa Built-in | Yes |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | SmartThings, Phillips Hue, Xbox App |
| Assembly Type | Ready To Assemble |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding or Wall Mountable |
| Wall Mount Option | Yes - Available Separately |
| Mount Kit | VESA Mount - 400 x 400 mm |
| Wattage/Voltage | AC220-240V~ 50/60Hz |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 315 W |
| Sleep/Stand-by Power Consumption | 0.5W |
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 957.4 mm |
|---|---|
| Width | 1670 mm |
| Depth | 27.7 mm |
| Product Weight | 34.1 kg |
| Packaged Width | 188.4 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 19.1 cm |
| Packaged Height | 111.8 cm |
| Packaged Weight | 50.2 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###






